Yüz Şekline Uygun Burun Estetiği Nasıl Olmalı?

Yüz Şekline Uygun Burun Estetiği Nasıl Olmalı?

Burun estetik ameliyatında kişiye uyun burun şekli belirlenirken simetri ve orantı dikkate alınır. Bunun yanı sıra kişinin yüz tipi de dikkate alınmaktadır. Yüz tipiniz ise yüzünüzün şekline, cinsiyetinize, etnik kökeninize hatta kişiliğinize bağlı olarak dahi değişiklik gösterir. Yüz tipinize uygun bir burun şekli cerrahınızla beraber karar vermeniz gereken bir karar olsa da toplumumuzda kabul görmüş bitakım estetik yargılar mevcuttur.

Yüz şekli güzelliğin evrensel olarak kabul görmüş karakteristiklerinden biri ile yani simetri ile doğrudan ilişkilidir. Yuvarlak, kare, oval, üçgen, dikdörtgen vs. yüzünüzün şekli nasıl olursa olsun, ön yüzden yatay olarak 3 eşit parçaya bölündüğü zaman 1/3’lük kısmı; dikey olarak 5 eşit parçaya bölündüğü zaman 1/5’lik kısmı, profilden 3 eşit parçaya bölündüğü zaman da 1/3’lük kısmına denk gelecek şekilde tasarlanmalıdır. Bu oran dikey ve yatak bölünmelerin ikisinde de diğer bölümler ile eşit oranda olmalıdır. Yani burun bölgesi, gözün kapladığı alandan geniş olmamalıdır. Bu hesaplama dikkate alındığında yuvarlak bir yüze, küçük ve ince bir burun yapılırsa oranlar bozulur ve estetik bir görünüm oluşmaz.

Yüzün simetrik yapısının oturtulmasında burun çok mühim bir organdır. Zira yüzün odak noktasında bulunur. Yüzün karakteristik hususiyetini yitirmemesi için burna verilecek yeni şeklin, yüzün genel hususiyetleriyle çok ahenkli olması gerekir. Burnun şeklinin yüz ile ilişkisi yüzün kemik yapısı ile bir bütün olarak ayarlanmaktadır.  Mesela;  yüzdeki dikey değişiklikler yüzün uzun ya da kısa görünmesine yol açabilir. Burun bölgesinin kapladığı orta bölümün uzun olması ise yüzün de olduğundan uzun görünmesine sebep olur.

Yüzün profili düzenlenirken burun şeklinin önemi

Yalnızca ön cepheden değil profilden de burun şeklinizin yüzünüzle uyumlu olması gerekmektedir. Burna şekil verilirken profil görüntüsünü etkileyen bazı temel oran ve açılar vardır: alın – burun açısı, burun – dudak açısı, burun – çene açısı, çene – boyun açısı, kulak – burun ebat oranı, alın – burun – çene oranları gibi. Bu oranların ve açıların da birbirleri ile dengeli olması gerekmektedir. Mesele; profilden bakıldığı zaman büyük görünen bir burna şekil verilirken alnın ve çenenin açısına da dikkat edilmesi gerekir. Buna dikkat edilmezse talep edilen simetri ve estetik görünüm elde edilemez.

Tabii ki azımsanmayacak derece insanda, yüz oranları simetrik ve ideal değildir. Mesela; üst yüz, orta yüz ve alt yüz oranları bozuk olan birinde burun ameliyatı yapılması planlanırken bu oransal bozuklukların kati suretle göz önünde bulundurulması gerekir. Alt yüzün uzun olduğu hallerde burnun çok kısaltılmaması ve oranların dengelenmesi gerekebiliyor.. Yine alın, burun ve çene ahengi bozuk olan birinde burun estetiği ameliyatı planlanırken gerektiği zaman alna yağ enjeksiyonu veya beraberinde çene ucu estetiği de gerekebiliyor.

Profilden burun çıkıntısı yani burun ve alın arasındaki nazolabial açı belirlenirken kadın ve erkek arasında farklılık vardır. Mesela, nazofrontal yani burun ve alın açısı 115 – 130 derece; nazolabial yani burun ve dudak açısı 90 – 120 derece arasındadır. Bu oran kadınlarda erkeklere göre daha geniş olmalıdır. Burun estetiği ameliyatından evvel bütün bu oranlar hesaplanarak yüze en uygun burun şekline karar verilmektedir. Üç boyutlu imajlar hazırlanarak kişi nasıl bir burun şekline sahip olacağı hususunda bilgilendirilmelidir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*