Travma Sonrası Burun Estetiği Nedir?

Travma Sonrası Burun Estetiği Nedir?

Travma sonrası burun estetiği yani post-travmatic rhinoplasty hasalı kemik ve kıkırdak dokuyu düzeltir.

Burun bir kazayla karşılaştıktan sonra en çok kemik ve kıkırdak destek hasar görür. Kaza sonucunda bunun şekli değişir, içerisindeki kıkırdakta (septum) eğrilmeler yani deviasyon, asimetriler ve genellikle hava yolu sorunları ortaya çıkar.

Bu kıkırdak ve kemikteki eğrilmeler, meydana gelen kazadan sonraki ilk 10 gün içerisinde başarılı bir şekilde eski haline getirilebilir.

Burun bir kazaya uğradıktan sonra burun ortasında bulunan kıkırdağın yani septumun her iki tarafı kanayabilir. Mukoza altında meydana gelen bu kanama sonrasında pıhtılaşan kan, septumla mokozayı birbirinden ayırır. Septumdaki kıkırdak, mukozal damarlardan mahrum kalır ve ölür. Bu durum septal (septuma ait) hematomu belirtir ve acilen kaza sonrası oluşur ise boşaltılması gerekir. Bu işlem septuma ait kıkırdağı korumaktadır.

Burun köprüsü altında bulunan kıkırdak destek olan septum harabiyeti, semer burnu deformitesi ya da boksör bunu deformitesi olarak tabir edilir.

Kazadan sonra oluşan deviasyonlarda 10 günden sonra karşılaşılan kişilerde düzeltici operasyon için asgari 6 ay beklemenin avantajları daha çoktur. Bu zaman içerisinde dokular yerleşir, yumuşar ve daha az damarlanır.

Bir kaza sonrasında burun hem şekil hem de hava yolları bakımından değerlendirilmektedir. Çoğunlukla tam bir netice için septo-rhinoplasti işlemi gerekmektedir.

Burnun daha düz bir biçimde olması için kemiklerin ve kıkırdakların yeniden biçimlendirilmesi, şekillendirilmesi gerekmektedir.

Bunları yapmadan evvel ayrıntılı bir plan yapılmalı ve bilgisayar simülasyonlarından faydalanılmalıdır. Komplike durumlarda açık operasyon ile burun içerisindeki bütün yapılar düzeltilir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*