Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Revizyon burun estetiği diğer adıyla revizyon rinoplasti daha evvel bir ya da daha fazla burun estetiği ameliyatı olan ve bu burun ameliyatı ya da ameliyatlarıyla arzu edilen neticeyi elde edemeyen kişilere yapılan burun ameliyatlarıdır. Revizyon burun estetiği, sekonder rinoplasti ya da revizyon burun ameliyatı olarak da isimlendirilir. Revizyon burun estetiği, burun ameliyatı ardından teşekkül eden komplikasyon ve şekil bozukluklarını ve/veya nefes alma sorunlarını ve burun tıkanıklığını geçirmek için yapılır.

Revizyonun sözcük anlamı tekrardan gözden geçirme ve tekrardan yapılandırmaktır. Başarısız burun ameliyatları neticesi burun sırtında, burun kanatlarında çökme, düzensizlik ve asitmetri meydana gelebilir, fazla doku çıkartma ya da yontma yapıldı ise burun istenmeyen derecede küçülebilir ya da ameliyat ardından nefes almak güçleşebilir. Bütün bu komplikasyonlar ve şekil bozuklukları revizyon burun estetiği ameliyatını yani burnu tekrardan yapılandırmayı lüzümlu hale getirir.

Revizyon Burun Ameliyatı Tekniği

Revizyon burun ameliyatlarında ekseriyetle açık teknik kullanılmakla beraber birkaç defa açık teknik rinoplasti geçiren burunlarda kapalı teknik kullanılabilir. Ameliyatta burun derisi ve dokular burun iskeletinden ayrılır. Böylece bütün burun iskeleti görülmüş olur ve yapılabilecek işlemler uygulanabilir.

Burun revizyonuyla burundaki eğrilikler, düzensizlikler, çökmeler, asimetriler ve burun ucundaki düşme düzeltilir. Ayrıyeten burun uzun kaldıysa kısaltılabilir. Burun delikleri birbiriyle uyumlu hale getirilir. Ayrıca burun ucunda oluşan deformite giderilir. Burun simetrik duruma getirilir. Bazen de revizyon yapılarak burnu ideal büyüklüğüne getirilir. Ameliyat esnasında genellikle deformiteleri düzeltmek için kıkırdak veya kemik dokuya gerek duyulur. Kıkırdak doku evvelki ameliyatlarda tamamıyla çıkartılmış olur. Ancak septumda da yeterli kıkırdak dokusu bulunmaz ise kulak veya kaburgadan kıkırdak alınabilir. Bu sebeplerden ötürü revizyon burun ameliyatının planlanması açısından hastanın geçirdiği evvelki ameliyatlar mühimdir.

Revizyon burun ameliyatı ilk burun ameliyatlarından 1 sene sonra yapılabilir. Revizyon burun ameliyatı kararı alınırken bilhassa hekim seçimi bakımından bir defa daha düşünülmelidir. Revizyon ameliyatları ekseriyetle birinci ameliyattan daha güçtür..

Revizyon ameliyatları ortalama 1 – 2 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır.

Revizyon burun ameliyatından sonraki ilk gün yüze soğuk uygulama yapılır. Ameliyattan sonra yüzde şişme ve morarma meydana gelebilir. 2 – 3 gün sonra derece derece geçmeye başlar. Ameliyattan 7 – 8 gün sonra burun üzerinde bulunan termoplastik atel ve bantlar çıkarılır. Revizyon ameliyatı olanlar takriben 7 gün sonra normal yaşamlarına döner, seyahat edebilir ve işbaşı yapabilirler.. 10. günden itibaren yürüyüş ve fazla yormayacak egzersizler yapılabilir. Fakat tempolu egzersiz ve yüzmeye 3. haftanın ardından başlanabilir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*