KIRMADAN BURUN ESTETİĞİ

KIRMADAN BURUN ESTETİĞİ

Burun estetiği yaptırmak isteyen birçok hastanın ortak endişelerinin başında burun kemiğinin kırılmak zorunda olması geliyor. Gerçek şu ki, burun estetiği ameliyatlarının birçoğu kemiği müdahale gerektirir. Diğer müdahaleler ise kıkırdak ve yumuşak doku üzerinde yapılmaktadır. Kemik üzerindeki düzeltmeler genellikle ameliyatın en zor kısmıdır ve aslında burun kırılmaz, daha doğrusu kesilir ve yeniden konumlandırılır. Burun kemikleri çok ince olduğundan, örneğin burun köprüsü üzerindeki kemer ya da kambur törpüleme tekniği ile kırmadan düzeltilebilir.

Bazı durumlarda burun estetiğinde sadece burun ucuna müdahale edilmesi gerekebilir, böylece kemiğe müdahale edilmesine gerek olmadan burun estetiği ameliyatı tamamlanabilir. Evet, sadece burun ucunun tedavi edilmesi gerekebilir ve buna burun ucu rinoplastisi de denir.

Kırmadan burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Kırmadan burun estetiği açık veya kapalı tekniği kullanarak gerçekleştirilebilir. Kemikteki şekil bozuklukları kaleme benzeyen özel aletler ile nazikçe törpülenerek düzeltilebilir. Burun ucunu düzeltmek için ya da kemik dokuda boyut artırmak için greft kullanılması gerekebilir. Büyük ihtimalle bu greftler, gerektiğinde septumdan elde edilebilir. Kırmadan burun estetiğinde genellikle iyileşme diğer tekniklere göre çok daha hızlı olma eğilimindedir, ancak burun ucu şişliğinin geçmesi 6 aya kadar devam edebilir.

Burun estetiğinde kırmadan burun düzeltme tekniği

Burun estetiğinde kemik estetiği şekli ve çeşitleri elde edilmek istenen hedeflere bağlıdır. Kırma işlemi yerine kesme ve törpüleme teknikleri oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bazen kemiklerin bir tarafından kesme işlemi, diğer tarafında ise törpüleme tekniği kullanılır. Ve kesilen kemikler içeriye itilerek ya da dışarı çekilerek yeniden şekillendirilir. Bazen kemikler tamamen kesilir, kaydırılır veya törpülenir.

Burun estetiğinde her durumda burun kemiğinde değişiklik yapılması gerekmediğini unutmayın. Tipik olarak geniş, eğri, post-travmatik deformiteleri olan veya solunum yolu iyileştirmesi için değişiklik gerektiren osteotomiler gerekebilir.

Burun kemikleri, burun estetiği ameliyatı ile hassas bir şekilde kırmadan yeniden şekillendirilir. İlk olarak, burnunuzdaki olası eğrilikler ve sapmalar düzetilir.

İkinci olarak, “burun çatısı”nda sorunlar düzeltilerek çatı kapatılır. Bunlar çok hassas ve kontrollü bir işlemdir ve asla “burun kırmak” ile karıştırılmamalıdır.

Kırmadan burun estetiği sonrası süreç nasıldır?

Kırmadan burun estetiği sonrası burun içine ateller yerleştirilir. Burunun üzerine ise koruyucu ve destekleyici özelliği olan bir bant uygulanır. 2-3 gün içinde ateller çıkarılır, ilk hafta içinde de burnun üzerindeki bant çıkarılır. Burun çevresinde hafif bir şişlik oluşur. Bu ilk 3 ay içinde hızlı iyileşse de tam olarak iyileşmesi 6 ay ile 1 yıl kadar sürebilir. İyileşme oldukça hızlı, morluk ve şişlik az olur. Hasta 1 hafta – 10 gün içerisinde normal yaşantısına dönebilir. Daha ağır aktiviteler için biraz daha beklemek gerekebilir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanımız Op. Dr. Güncel Öztürk, ameliyat sonrası dikkat etmeniz gerekenler hakkında size özel bilgi verecektir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  4

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*