Kapalı Rinoplasti mi Yaptırmalı mıyım, Açık Rinoplasti mi? Fark Nedir?

Kapalı Rinoplasti mi Yaptırmalı mıyım, Açık Rinoplasti mi? Fark Nedir?

Burun estetiği ile ilgilenen herkes burun estetiği ameliyatlarının nasıl yapıldığı merakını taşır. Ufak bir araştırmadan sonra “burnu açarak” ya da “burun içinden” olarak adlandırılan farklı teknikler kullanıldığı bilgisine ulaşılır. Burun estetiği ameliyatında temel olarak “açık teknik” ve “kapalı teknik” adı altında iki teknik kullanılır.

Bu teknikler, burun kemik ve kıkırdak iskeletine nasıl yollarla ulaşıldığı ile alakalıdır. Şimdi bu teknikleri açıklamaya ve avantajlarıyla dezavantajlarını açıklayacağız.

Bütün cerrahların kendisine göre burun estetiği ameliyatları hakkında inandığı, bağlı olduğu temel bir felsefi düşünce, çıkış noktası ve elde etmek isteği netice bulunmaktadır.

Bir olguda suboptimal bir netice kafi gelebilirken, bir başka olguda daha iyi bir netice amaçlanabilmektedir. Tabii ki hiçbir cerrah kötü bir neticeyle karşılaşmak istemez.

Kapalı teknik, burun içinden iki burun kanadı altından yapılan kesilerle burun cildinin bir ekartör yardımıyla kaldırılıp burun kemik ve kıkırdak iskeletine ulaşımını içermektedir.

Bilhassa 1960’lı senelerden beri çok yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmış ve hala birçok cerrah tarafından da kullanılmaktadır. Kapalı tekniğin en büyük avantajı, ameliyatın ardından burun çevresindeki ödemin, açık teknikteki ödeme nazaran daha erken geçmesi ve burnun daha erken oturmasıdır. Kapalı tekniğin ameliyat süresi de açık tekniğe göre daha kısa sürer. Fakat, ameliyat sahasının hiçbir zaman bir bütün olarak, tam olarak görülememesi yani görüş kısıtlılığı, buna bağlı olarak burun deformitelerinin ameliyat sırasında tam olarak değerlendirilememesi, düzeltici tekniklerin uygulama güçlükleri ana dezavantajlarıdır.

Açık teknik burun ameliyatında ise burun alt ucundan takriben yarım santimetrelik küçük bir cilt kesisiyle cilt kaldırılarak, kemik ve kıkırdak iskeletin tamamıyla ortaya konması ile gerçekleştirilmektedir. Direkt görüş altında burnun bütün bölümlerine ve her alanına rahatlıkla ulaşılabilmekte ve arzu edilen her çeşit ameliyat tekniği kolaylıkla yapılmaktadır. En büyük avantajlarından bazıları da, burun için deformitelerinin daha iyi öğrenilmesi, anlaşılması ve çözüm yollarının çok daha kolay gerçekleştirilmesidir. Cerrahi gelişimi bir hayli elverişli bir metottur.

Dezavantajlarıysa, ameliyatın ardından burunda oluşan ödemin, kapalı teknik burun ameliyatına göre birkaç hafta daha geç inmesidir. Kesi izi 6 ay içerisinde kaybolur.

Her iki tekniğin de çok kuvvetli savunucuları bulunmaktadır. Her cerrah kendisine göre, bilgisine, tecrübesine, hedeflerine, felsefesine göre bir tekniği seçer. Dolayısıyla hasta hangi tekniği istiyorsa, o tekniği kullanan doktordan yana tercihini yapmalıdır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*