Kadınların Burnu Erkeklerden Daha Hassas

Kadınların Burnu Erkeklerden Daha Hassas

Rinoplasti Merkezi’nden Operatör Doktor Bülent Koç, “Çevremizde bulunan kadınların yani annemizin, eşimizin, sevgilimizin, arkadaşlarımızın, her daim kokuları erkeklere oranda çok daha iyi aldığına şahit ederiz.” açıklamasını yaptı.

“Bu çiçekler harika kokuyor.”, “Parfümünüzün markası ne?”, “Burada berbat bir koku var.” gibi koku ile alakalı tespitleri genelde erkekler yapmaz, kadınlar yapar. Genellikle erkekler, bayanların bu tepkilerine ve koku hassasiyetlerine mana veremezler fakat hak verirler. Peki kadınların bu kadar iyi koku almasının nedeni ne? Cinsiyetleri mi yoksa duygusal yapıları mı?

Senelerce akılları kurcalayan bu soruya bilim insanları nihayet bir cevap buldu. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalarda kadınların beyinlerinde bulunan koku merkezinin yüzde 50’ye yakın orada daha fazla koku hücresi muhteva ettiği ortaya çıkardı.

Operatör Doktor Bülent Koç son olarak, “Kliniğimizde yaptığımız gözlemlerde burun ameliyatlarının ardından kadın hastalarımızın erkek hastalarımıza nazaran ameliyat sonrasında daha erken zamanda koku almaya başladıklarını tespit ettik. Ayrıca kadınların ameliyat sonrası sordukları sorulardan biri de ‘Ne zaman koku almaya başlayacağım?’ ya da ‘Ameliyattan evvel hiç koku alamıyordum, şimdi alabiliyorum.’ tespiti. Böylece kadınların çok mühim bir hususiyeti daha bilimsel olarak ispatlanmış oldu.” dedi.

  • Yazıyı Beğendin mi?  7

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*