İkincil ( sekonder ) burun estetik ameliyatı

İkincil ( sekonder ) burun estetik ameliyatı

Sekonder rinoplasti yada diğer adıyla revizyon rinoplasti ameliyatı burun ameliyatı sonrası şikayetlerin düzelmemesi yada yeni şekil bozuklukları oluşması sonrasında uygulanır. Tavsiye edilen ilk ameliyat sonrası 1 senenin tamamlanması ve burun yapısı tamamen iyileştikten sonra ikinci ameliyatın planlanmasıdır.

Ilk ameliyat sonrası başarının yakalanamadığı durumlarda sıklıkla şekil bouzklukları daha hafif ve kolay düzeltilebilecek durumdadır. Ancak ağır deformitelerde burunda belirgin eğrilik, burun sırtında çökme, burun ucunda ve kanatlarda belirgin şekil bozukluğu ve solunum problemini içeren durumlarda ise yaklaşım ve çözüm daha komplikedir. Yine ikinci yada üçüncü ameliyatlarını geçirmiş ve ancak sorunların çözülmediği durumlarda yaklaşımlar farklıdır.

Burada öncelikle problemlerin ameliyat öncesi net ortaya konması ve nekadar düzelmenin sağlanabileceğinin önceden belirlenmesi gerekir.

SEKONDER RİNOPLASTİ AMELİYATINDA AMAÇ NEDİR

Her türlü estetik ameliyat başlı başına bir cerrahidir ve hepsinde amaç kişinin vücut yapısına gore elde edilebilecek en iyi sonuca ulaşmaktır. Bu burun ameliyatı için de geçerlidir. Mükemmel yada kusursuz sonuç yoktur. Ve yine mükemmellik kişiden kişiye değişen göreceli bir kavramdır. Amaç ulaşılabilecek ideal ve uygun sonucun yakalanmasıdır.

İkincil burun ameliyatında amaç kişinin fonksiyonel ve estetik açıdan ideale yakın sonuca ulaşmasının sağlanmasıdır. Burada önceki ameliyatlarda gelişen deformiteleri ayrıntılı şekilde ortaya koymak gerekir. Özellikle burun yapısında belirgin kıkırdak ve kemik kayıplarının görüldüğü durumlarda ek dokuya ihiyaç duyulur ve bunun için kulak ya da kaburga kıkırdağından faydalanmak gerekebilir.

İkincil burun ameliyatları sıklıkla daha uzun surer ve iyileşme süreci önceki müdahaleler nedeniyle daha uzundur. Bu yüzden sabırlı olmanız ve net sonucu görmek için beklemeniz gerekir

  • Yazıyı Beğendin mi?  4

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*