Dolguyla Burun Estetiği

Dolguyla Burun Estetiği

Burun dolgusu veya dolguyla burun estetiği uygulaması, estetik cerrahların yüzün muhtelif bölümlerinde yüz gençleştirme ve ameliyatsız yüz estetiği uygulamalarında kullandıkları dolguların, burun bölgesinde kullanılmasına verilen addır. Yani esasında işlem, bir yüz dolgusu uygulamasıdır ve ameliyatsız estetik uygulamaları içerisine yer almaktadır. Hal böyleyken yüz dolgusu ile alakalı bütün temel prensipler burun dolgusunda da geçerlidir.

Burun dolgusu ameliyatsızdır. Genel anestezi gerektirmez. Elde edilen neticeler ise geçicidir. 10 – 15 dakika kadar sürer ve uygulamadan hemen sonra günlük rutin yaşantıya devam edilir. Bu işlem için iyileşme süresine ihtiyaç yoktur.

Öteki yüz dolgusu uygulamalarında olduğu gibi burun dolgusu için de çeşitli tıbbi materyaller kullanılır. Bunların arasında bütün dünyada en yaygın ve güvenilir olanı “hyaluronik asit” türevleridir.

Kullanılan hyaluronik asit çeşidine göre dolgu miktarına ve hastanın biyolojik süreçlerine bağlı olarak dolgunun kalıcılık süresi 6 ila 18 ay arasında değişir. Yani dolguyla burun estetiği 10 – 15 dakikada gerçekleştirilen ameliyatsız burun estetiği neticesi 18 aya dek devam etmektedir. Dolgunun etkisi geçince istenirse tekrarlanabilir ya da hasta kalıcı bir netice istiyorsa burun estetiği ameliyatıyla netice kalıcı hale getirilir.

Burun dolgusuyla neler yapılabilir?

  • Burun eğrilikleri tamamıyla giderilebilir ya da hafifletilebilir.
  • Burun ucu kaldırılabilir.
  • Burundaki asimetriler düzeltilebilir.
  • Estetik burun ameliyatı neticesinde meydana gelen problemler giderilebilir.
  • Burun – dudak bileşkesi belirgin hale getirilebilir.
  • Burun sırtı düzleştirilebilir.
  • Burun ve alın ilişkisi düzeltilebilir.
  • Burun kanadı çentiklenmesi düzeltilebilir.

Bütün bu uygulamalar ve burada bahsi geçmeyen diğer işlemler için hastanın muayene edilmezi ve ayrıntılı bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir.

Burun dolgusuyla burun fonksiyonları düzeltilir mi?

Ciddi nefes alma problemine neden olan septum eğrilikleri, konka hipertrofileri, valv yetmezliği gibi anatomik sorunların burun dolgusuyla giderilmesi imkansızdır. Fakat burun dolgusu uygulamalarında valv açısının kısmen düzeltilmesine bağlı olarak nefes almada düzelme olduğunu söyleyen hastalar da vardır. Yani çok nadir olsa da burun dolgusu uygulamasında fonksiyonel düzelme gerçekleşebilir.

Daha evvel ameliyat olmuş burunlarda burun dolgusu yapılır mı?

Ameliyattan soran arzu edilen neticelerin elde edilemediği vakalarda burun dolgusu ile problemlerin çözümü mümkündür. Böylece yeniden ameliyat olmak istemeyen kişilerde basit bir uygulamayla sorun çözülmüş olur.

Burun dolgusunda ağrı olur mu?

Burun dolgusu uygulamalarında dolgu içinde anestezik madde vardır. Ayrıyeten işlem evvelinde anestezik krem uygulaması ve işlem esnasında özel soğutucu uygulamasıyla işlem ağrısız olmaktadır.

Burun dolgusunun yan etkileri nelerdir?

Burun dolgusunda yüz dolgusu uygulamalarının bütün olası yan etkileri vardır. Alerjik reaksiyon, kanama, enfeksiyon, granülom teşekkülü bu komplikasyonlar içinde yer alır. Buradaki önemli nokta, deneyimli ellerde ve uygun şekilde kullanıldığında komplikasyon oranının neredeyse yok olduğudur.

Burun dolgusu kim tarafından gerçekleştirilmelidir?

Burun anatomisi ve burun estetiği alanında deneyimli bir estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Yoksa vahim neticelerle karşılaşılabilir.

Kalıcı burun dolgusu var mı?

Burun dolgusu için kalıcı veya uzun müddet erimeyen ürünlerin kullanılması sakıncalıdır. Bu ürünlerin kullanılması güç hatta imkansız neticelere neden olabilir. Bu sebeple burun dolgusu için kullanılan ürünün eriyebilen bir ürün olması ve kati surette bilinen bir dolgu markasının seçilmesi çok mühimdir. Piyasada ne olduğu bilinmeyen ürünlerle alakalı olarak söylenen 5 sene – 10 sene kalıcılık sürelerine güvenilmemelidir.

Dünyanın en sık tercih edilen ve en çok bilinen dolgu markalarından olan FDA tasdikli Juvaderm, 18 ay üzerinde kalıcılığı olan bir dolgu üretmemektedir. Bu durum yalnızca hasta güvenliği ile alakalıdır.

Kimlere burun dolgusu yapılmaz?

Burun dolgusuyla alakalı beklentileri gerçekçi olmayan kişilere burun dolgusu yapılmaz.

Burun dolgusu estetik burun ameliyatı evvelinde deneme maksadıyla yapılabilir mi?

Evet, yapılabilir. Bilhassa burun estetiği hususunda net bir karara varamamış kişilerde evvela yapılacak kısa süreli bir burun dolgusuyla kişinin burun estetiği neticesini denemesi sağlanır. Bu uygulamayla kişinin pozitif ya da negatif vereceği kararın netleşmesine yardım edilir.

Burun dolgusuyla beraber çok yapılan dolgu uygulaması var mı?

Bilhassa çene ucu dolgusu, dudak dolgusu ve yanak dolgusu burun dolgusu ile beraber sıklıkla yapılan uygulamalardandır. Böylece estetik bakımdan orantılı yüz görünümü sağlanmış olur.

Burun dolgusuyla beraber botoks uygulanır mı?

Özellikle mimiklere bağlı olarak burun ucunun aşağıya doğru çekildiği vakalarda, burun ucunu çeken kasın botoks uygulamasıyla durdurulması mümkündür. Böylece yapılan değerlendirmenin neticesine göre, burun dolgusuyla beraber botoks kullanılabileceği gibi botoks ve dolgu tek başlarına da kullanılabilmektedir.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*