Doğal Burun Estetiği Nedir?

Doğal Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği yaptırmayı düşünenlerin aklında pek çok soru vardır. Burun estetiği ameliyatının sonrasında oluşacak şekille alakalı olanlar bu sorular arasında önemli bir yer tutar.

  • Burnum güzel olacak mı?
  • Estetik olduğum anlaşılacak mı
  • Çevremdeki insanlar nasıl tepki verecekler?
  • Burnum doğal görünecek mi?

Burun estetiği ameliyatı öncesi, burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin yüzde 80’i doğal bir burna sahip olmayı arzular. Ancak karşılıklı konuşulunca her hastanın doğal olarak değerlendirdiği burun yapısının birbirinden farklı olduğu görülür. Elbette bu normaldir. Zira her ferdin yüz yapısı birbirinden farklıdır, kültürel ve sosyo-kültürel yapıları farklıdır, çevresinin güzellik anlayışları birbirinden farklıdır. Bundan ötürü burun estetiği ameliyatı evvelinde planlama yaparken kişinin yalnızca burun ve yüz yapısı değil sosyolojik ve kültürel yapısı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Burun estetiği ameliyatında temelde yapılan burnun güzel olması, evrensel standartlara uygun olması amaçlanır. Evet, burun ve yüz yapısında bütün tarih ve milletler tarafından güzel ve alımlı kabul edilen sabit kriterler bulunmakta ve bunlara dikkat edilmelidir. Ancak burun aynı zamanda kişinin yüz özellikleriyle ahenkli olmalıdır. Böylece yüzün en dikkat çekici ögelerinden biri olan burun, yüzün diğer parçalarıyla bir uyumluluk içinde olabilir.

Yanı sıra burun, kişinin sosyokültürel, bölgesel hususiyetleriyle uyumlu olmalıdır ve kişinin beklentilerini de karşılamalıdır. Bu sayede kişinin ve çevresinin yeni burun şeklini kabullenmesi ve beğenmesi daha kolay olacaktır. Bir başka deyişle, karşılaştığınız yeni burun, dünyanın en güzel burnu olsa dahi sizin beklentinizi karşılamıyorsa bir problem vardır.

Bütün bunları sağlayabilmek için doktorla hasta arasında tam bir uyum olmalı. Bilhassa planlama evresinde, hastanın bütün bilgileri ve beklentileri değerlendirilip hastayla alakalı bir plan oluşturulmalıdır.

Doğal burun estetiği yalnızca cerrahi uygulamalarla olmaz, kişinin yapısına ve beklentilerine bağlı olarak yalnızca botulinum toksin kullanarak, yumuşak doku dolgu malzemeleriyle ya da ipler kullanılarak ameliyatsız olarak da iyi neticeler almak mümkündür. Doğal burun estetiğinde hedeflenen, kişiye özgü olarak planlanmış, kişinin yüz uyumunun dikkate alındığı, evrensel olarak kabul gören burun standartlarına uygun, kişinin ve çevresinin doğal ve güzel olarak kabul ettiği bir burun şekli meydana getirmektir.

Uygun doktor bulunduğunda ise burnunuzun doğal görünmemesi için bir sebep kalmayacaktır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*