Çocuklarda Estetik Ameliyat Gerektiren Rahatsızlıklar

Çocuklarda Estetik Ameliyat Gerektiren Rahatsızlıklar

Çocuklarda, bebeklerde estetik ameliyatı gerektiren hastalıklar, ne zaman ameliyat olunması gerektiği gibi sualleri Estetik, Plastik ve Rekostrüktid Cerrah Operatör Doktor Evrim Uçkunkaya anlattı.

Estetik ameliyat denilince yalnızca keyfi durumlar akla gelmemeli. Bazı durumlarda estetik ameliyat, mecburi hal alabiliyor. Türkiye’de doğumdan beri çocuklarda görülen hastalıklar, kepçe kulak, yarık dudak, burundaki şekil bozuklukları, el/parmak deformiteleri, yüzde doğumsal lekeler, göz kapağı düşüklükleri, aksesuar memebaşı ve aksesuar aksiller meme, sünnet sonrası görülen deformasyonlar ve yüzde yaralanmalar olarak listeleniyor.

Bu estetik sorunlar her yaştaki çocuklarda görülebilmekte fakat esas sorun çocuk okul çağına geldiğinde başlıyor. Zira, öteki çocuklar tarafından alay edilme sebebi olabiliyor ve bu durum çocuklarda çok ciddi ruhsal sorunlara sebep olabiliyor. Çocuklarda estetik ameliyatı gerektiren haller, bu ameliyatların ne zaman yapılması gibi sualleri Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Operatör Doktor Evrin Uçkunkaya anlattı.

Kepçe Kulak Ameliyatı

“Küçük çocuklar, kulak şekil bozukluğu ile alakalı en büyük sıkıntıyı yaşayan gruptur. Okul çağında olan çocuklara çoğunlukla akranları tarafından “çanak anten”, “kepçe”, “miki fare” gibi lakaplar yakıştırılır ve onlarda alay edilir. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatını ne kadar erkek yaptırırsanız o kadar iyi, diyorum. Bebeklerde kepçe kulak problemi varsa genellikle anne – baba hemen bir bandaj ya da kulaklarını geri yatırmaya yarayacak bir şey ile geri atıyorlar. Bize doğru mu yaptıklarını sorduklarında, “Tamam, deneyin.” cevabını veriyoruz Fakat buna anne – babanın ileride “Keşke deneseydim.” dememesi için müsaade ediyoruz. Bebekler henüz kıkırdak oluşumunu tamamlamadıkları için estetik ameliyat olamayacağı için çocuğun anne ve babası ile yapılacak görüşmede rekonstrüksiyonun yapılacağı yaşı belirliyoruz. Operasyonun çocuk okula başlamadan önce bitirilmesi, çocuğun okulda yaşayacağı travmayı önlemek için uygun. Fakat ameliyat evvelinde bu durumun çocuğa mutlaka anlatılması ve onun da tasdikinin alınması gerekmektedir.”

Yarık Dudak, Yarık Damak

“Damak ve dudak yarığı en çok tesadüf edilen doğumsal defektlerdendir. Yüz yarığı bulunan her yenidoğan, öteki anomaliler bakımından da değerlendirilmelidir. Doğumun hemen ardından benzer yarıkların araştırılması, tedavinin seyri için önemlidir. Doğumun ardından herhangi bir zamanda dudak onarılabilir. Genel olarak çoğu onarım 10’lar kuralına göre planlanmaktadır: 10 haftalıkken, 10 pound (5 kilogram) ağırlığı sahipken ve 10 gram kan hücresine yani hemoglobine sahipken… Bir sonraki işlemse yara izini düzeltmek için yapılacak estetik müdahale olabilmektedir. Yüzde belirgin bir şekilde belli olduğu için dudak şekil bozukluğu en erken zamanda tedavi ettirilmelidir.”

Burunda Şekil Bozuklukları

“Çocuklarda burun estetiği ameliyatı, herhangi bir ciddi yaralanma neticesinde çocukların burun ve yüz gelişimine etki etmemesi amacıyla yapılmaktadır. Çocuklarda henüz kemik yapısı ve kıkırdak doku oturmadığı için ufak kazalarda bile burun bölgesinde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Bu hasarlar estetik operasyon ile düzeltilebiliyor. Fakat yine de bu müdahale dahi son derece titiz bir biçimde yapılmalıdır. Zira çocuğun burnunu düzeltmek amaçlanırken, daha oturmamış kıkırdak dokunun yanlış operasyonlarla bozulmasına sebep olunabilir. Bu durum da onarılması zor ve çocuğun sağlıklı gelişimini engelleyen neticeler ortaya çıkarabilir.”

Göz Kapağı Düşüklükleri

“Çok hassas bir mekanizma olarak göz kapağında doğumla beraber oluşan herhangi bir bozukluk -mesela; göz kapağındaki kasların yeterli miktarda liften yoksun olması, göz kapaklarını kaldırabilecek esnekliğe ve kuvvete sahip olmaması gibi- göz kapağı düşüklüğü hastalığına sebep olur. Burada önemli olan, bu düşüklüğün görmeye mani olup olmadığıdır. Görmeye mani bir durum teşkil etmiyorsa işlem yapılmadan evvel takibe alınmalıdır. Zira bebeklerde 1 yaşından sonra bu lezyonlar küçülmektedir. Görme yetisi etkilenmiyorsa çocuğunuzu hemen tedavi ettirmeyi düşünmemelisiniz. Bebeğinizi altı ayda bir, dört yaşına dek göz muayenesine götürün. Bu döneme gelmiş çocukta sıkıntının durumuna göre göz kapağı ameliyatına karar verilebilir. Görme yetisinde azalma ve aşırı psikolojik problemler varsa ameliyat yapılmalıdır. Bu tedavinin de okul öncesinde yapılmasını tavsiye ediyorum.”

El Deformasyonları

“Bunlar bilinen isimleri ile perdeli parmaklar (sindaktili), fazla parmak (polidaktili), tetik parmak (trigger finger), baş parmak noksanlığı, kısa parmaklar ve eksik parmaklardır. Bu el deformasyonları da çok kullanılan ve hep göz önünde olan bir uzun olması nedeniyle çocuğun ruh halini olumsuz olarak etkiler. Ayrıyeten ileride tercih edeceği mesleği de etkiler. Okul çağına gelmeden önce bu el deformasyonları plastik cerrahiyle düzeltilebilir.”

Sünnet

“Sünnet, ileride çocuğun ruh ve beden sağlığını çok yakından alakadar edecek mühim bir cerrahi girişimdir. Fakat ülkemizde bu işlem hala tıp doktoru olmayan “sünnetçiler” tarafından gerçekleştiriliyor. Fakat bu işlem, hafife alınmamalıdır ve cerrahi ilkelerden taviz verilmeden yapılmalıdır. Zira uygun cerrahi ile yapılmaz ise çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Sünnet eğlencesi için epey bir masraf yapmak yerine, bu işlemi konusunda uzman bir tıp doktoruna yaptırın. İleride çocuğunuzun cinsel organında meydana gelebilecek şekil bozuklukları, cinsen yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir.”

 

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*