Burun Ucunun İnceltilmesi

Burun Ucunun İnceltilmesi

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti)

Burun ucu estetiği yani tip plasti kemik yapılarda değişiklik yapmadan ve onları kırmadan yalnızca burun ucundaki problemleri düzeltmek amacıyla yapılan bir ameliyat türüdür.

Burnun en çok dikkat çeken bölümü burun ucudur ve bu kısım estetik bakımdan da çok mühimdir. Burun kanatlarını yapan iki tane “n” harfi şeklindeki kıkırdağın en üst birleşme noktalarından teşekkül eder.

Çok farklı burun tipleri vardır ve ırklar arasında da burun, karakteristik hususiyetler taşımaktadır.

Yüksekliği, genişliği ve açıları bir hayli mühimdir. Bu kısmın cildi burundaki en kalın cilt yapısına sahiptir. Burun kökünde cilt en inceyken, burun ucuna geldikçe cilt kalınlaşır ve cilt içi sebase bezleri sayısı ve yoğunluğu artar.

Yalnızca bu bölgenin, cerrahi olarak düzeltilmesi de mümkündür fakat hastanın burnunun geri kalan bölümünün elde edilecek neticeye uyum sağlayabilmesi için de burun estetiği ameliyatı evvelinde iyi bir planlama yapılması gerekmektedir.

Hastaların hepsi burun ucu estetiği için uygun aday olmayabilir. Bu nedenle hasta, bu konuyu doktoruyla ayrıntılı olarak konuşmalıdır.

Normalde üçgen bir geometriye sahip olması gereken burun ucunun var olan şeklini bozam bazı sebepler vardır. Burun derisi kalınlığı, burun derisi altı yumuşak doku fazlalığı ve burun ucu kıkırdakların kaba yapısı, burun ucu kıkırdakları arasında bulunan 30 derecelik açının bozulması, burun ucunda olan ve poligonal ışık refleksi veren kıkırdak çıkıntılarının yerlerinin bozulması, burun ucu kıkırdak desteğinin bozulması bu sebeplerden bazılarıdır.

Bu sebeplerin önceden tespit edilmesi ile sebebe yönelik bir tedavi uygulanır. Yanlış geometri yapısal, enfeksiyon, travma veya önceki cerrahi işlemlerden ötürü olabilir.

Burun ucunda olan başlıca şekil bozuklukları şunlardır:

  • Top burun ucu
  • Sivri burun ucu
  • Parantez burun ucu
  • Asimetrik burun ucu
  • Burun ucu düşüklüğü

Burun ucu estetiği yani tip plasti, tam burun operasyonunun bir parçası olsa da, bazen tek başına gerçekleştirilebilir.

Bilhassa burnunda küçük değişiklikler yapılmasını arzulayan veya tek sorunu burun ucu olan kişilere tip plasti tavsiye edilir.

Yaş ilerledikçe burun ucu düşer. Bu sebeple ileri yaş yüz gençleştirme işlemlerinin bir parçası olarak da tip plasti yapılır.

Gülümsediğinde veya konuştuğunda burun ucu düşen ya da oynayan kişilerde de tip plastinin bir başka çeşidi kullanılır.

Burun ucu ile dudak kaslarını birleştiren kaslara yönelik yapılan bir işlemle hasta sorunundan kurtulur.

Burun ucundaki problem fazla değilse, işlem tamamen kapalı ve dikişsiz yapılabilir.

Burun ucu çok problemli olan kişilerde, fazlaca kıkırdak desteği ihtiyacı varsa bu durumda açık burun estetiği operasyonu gerekebilir.

Burun ucunu oluşturan kıkırdakların şekillendirilmesi, fazlaysa tıraşlanması, burun ucu kıkırdak açılarının oluşturulması, burun ucu asmalar veya kıkırdak destekleri tip plasti esnasında yapılan işlemlerdir.

Tip plasti uygulanacak burunlarda, burun ucu derisinin işleme hazır olması lazımdır. Problemli burun derisi olanlarda veya yeni bir cerrahi işlem geçirmiş fakat daha burun ucu derisinin şişliği geçmemiş ya da yeteri kadar esneklik kazanmamış kişilerde istenmeye neticeler olabilir.

Kalın burun ucu derisi, burun ucu kıkırdak iskeletinde yapılan değişiklikleri göstermez. Böyle bir durumda mesela, yuvarlak burun ucu düzeltmesi yapılacaksa var olan burun düzelmeyebilir.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*