BURUN TIKANIKLIĞI AMELİYATI

BURUN TIKANIKLIĞI AMELİYATI

Burun tıkanıklığı ameliyatı, kişinin burnundan sağlıklı bir şekilde nefes alamaması durumunda uygulanan cerrahi operasyonlardır.

Burun tıkanıklığının sebepleri nelerdir?

Burun tıkanıklığının çeşitli sebepleri olabilir. Bunlar arasında akut sinüzit, septum deviasyonu, bronşiyolit, kronik sinüzit, septum deviasyonu, digeorge sendromu, alerjik olmayan rinit, küme tipi baş ağrısı, saman nezlesi, grip, nezle, tiroid problemleri, astım hastalığı, burun polipleri, hormonal değişiklikler, soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı giderici ilaç ve spreylerin aşırı kullanımı, alerjiler, buruna yabancı cisim kaçması sayılabilir. Burun tıkanıklığı, yetişkinlerde, özellikle bebeklerde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için mutlaka tedavi edilmelidir.

Burun tıkanıklığının riskleri nelerdir?

Burun tıkanıklığı yetişkinlerde yaşam kalitesini düşürebilir ve genel sağlığı riske soksa da bebeklerde çok ciddi sorunlara yol açabilir. Burun tıkanıklığı üst solunum yollarına, akciğerlere ve kalp gibi birçok organda çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Ayrıca yetişkinlerde uyku apnesine neden olabilir. Uyku apnesi uykuda solunumun belli bir süre durması rahatsızlığıdır. Ağızdan nefes alındığı için vücut ihtiyacı olan oksijeni almaz. Bu da kişinin uyumasına rağmen her sabah yorgun uyanmasına neden olur. Sonuç olarak burun tıkanıklığı çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Burun tıkanıklığı hangi durumlarda risk oluşturur?

Burun tıkanıklığının 10 günden daha uzun sürmesi gerekir. Özellikle üç günden daha uzun süren yüksek ateş, burun akıntısının yeşil ya da kan olması, sinüs ağrısı, astım rahatsızlığının artması, uykuda solunumun belirli aralıklar ile durması gibi durumlarda mutlaka doktora muayene olunmalıdır.

Burun tıkanıklığı ameliyatı nasıl yapılır?

İlk olarak burun tıkanıklığına sebep olan sorun ya da sorunlar tespit edilir. Burun tıkanıklığına fiziksel bir rahatsızlık sebep oluyorsa burun tıkanıklığı ameliyatı ile bu sorunlar giderilir. Bu ameliyatla arasında burun kemiği eğriliği ameliyatı, valv cerrahisi, burun eti ya da geniz küçültme ameliyatı ya da burun içi polip ameliyatı uygulanabilir. Günümüzde burun estetiği ameliyatı ile burun tıkanıklığına neden olan sorunlar aynı ameliyat ile başarılı bir şekilde giderilebiliyor. Bu sayede hasta hem burnundaki şekil bozukluklarında hem de işlevsel sorunlarından kurtulabilir.

Burun tıkanıklığı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Burun tıkanıklığı ameliyatı sonrası sigara kullanımı burun içi dokusunun tahriş olmasını engelleyerek iyileşme sürecini kısaltır. Aynı şekilde çok sıcak, çok sıcak ya da ani sıcaklık değişiklikleri de iyileşme sürecinde burun dokularına zarar verir. Burun içini nemlendirmek için doktorunuzun önereceği burun spreyi ya da okyanus suyu gibi nemlendirici ürünler kullanılabilir. Burnunuzu sümkürerek değil salin burun spreylerini ya da okyanus sularını kullanarak temizleyin.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*