Burun Şeklinin Düzeltilmesi

Burun Şeklinin Düzeltilmesi

Burun şekil bozuklukları burun kemiğini ve kıkırdaklarını içine alır. Dolayısıyla burnun görünen kusuruna müdahale edilmesi burun şeklinin düzeltilmesine yeterli olamaz, burun estetiği bütünüyle ele alınmalıdır.

Burundaki Şekil Bozuklukları

Burun, yüzümüzün tam ortasında, görünümü ile yüz ifadesini oldukça etkileyen bir organımızdır.Dış kısmı başlıca 2 adet burun kemiği ve birkaç çift kıkırdaktan yapılmıştır.

18 yaşında gelişimini tamamlayan burundaki şekil bozuklukları ya doğumsaldır ya da edinselolup travma, enfeksiyon, tümör nedeniyle sonradan ortaya çıkmıştır.

Görünümü ileri derecede bazen şekli bozulmuş burunlara estetik müdahaleler ile normal bir görünüm kazandırılabilir. Ancak amaç, estetiğin yanında en üst düzeyde burun fonksiyonların korunması olmalıdır. Bu noktada cerrahiye karar verirken aşırıya kaçılmadan yüze uyan bir burun hedeflenmelidir.

Bazı hastalar burnunun şeklinden öylesine yakınır ki; burada kişinin kusuruna saplanıp kalmış, ruhsal dengesi bozulmuş olarak algılanmasında ve cerrahiden önce bir psikolojik muayeneden geçirilmesinde yarar vardır. Ancak kişinin görünümü nedeniyle toplumdan kaçıp, kusurunu ayıp gibi düşünerek ruh dengesinin bozulmasına da izin verilmemelidir.

Burun plastik operasyonu genel anestezi altında ve sıklıkla burun deliklerinden girilerek yapılır. Burun uç kısmının anormalliklerinde ise burun derisi alttan kaldırılarak açık şekilde de yapılabilir.

Operasyonda; önce burun anatomisi ortaya konur, çatı deriden sıyrılır kusurlu bölümler alınır. Komşu anatomik yapılar yeni duruma adapte edilir. İşlem bitirildikten sonra yeniden şekillendirilmiş burun çatısı alçı ya da metal plastik v.s. gibi gereçlerle desteklenir.

Yaklaşık 1 haftalık sürenin sonunda bu destekler alınır. Operasyondan sonra göz etrafında ve burun çevresinde şişlik ve morluklar oluşabilir. Zamanla bunlar düzelir. Burnun son şeklinin alması aylarca sürebilir.

Bazen burunda travma, iltihap v.b. gibi nedenlerle doku kaybı olduğunda; vücuttan greft tabir edilen kıkırdak ya da kemik parçalar buruna nakledilerek onarım gerçekleştirilir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*