Burun Küçültme Ameliyatı

Burun Küçültme Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatları içerisinde en çok merak edilen konulardan biri de burun küçültme ameliyatlarıdır.

Güzellik ve estetik bir görünüm için burun ile yüzün birbiriyle olan orantısı çok mühimdir. Yüz hatlarına göre aşırı büyük bir burun kişinin görünümünü bozmaktadır. Bu durum da kişinin psikolojik olarak, bazen de fonksiyonel olarak olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.

Burun ve yüzün birbiriyle orantısız olduğu vakalara çok sık rastlanır. Fakat estetik cerrahinin gelişmesi üzerine burnun büyük olması bir sorun olmaktan çıkmıştır. Burnunun büyüklüğünden şikayetçi olan kişilere çok kısa zamanda burun küçültme ameliyatları yapılabilmektedir.

Burun küçültme ameliyatı planlanırken ilk önce kişinin fotoğrafları çekilir ve bilgisayar ortamında incelenir. Bu süreç, hastayla da paylaşılarak hangi burun şeklinin seçileceği kararlaştırılır. Burun küçültme ameliyatı ortalama 2 saat dolayında sürer ve lokal anestezi ile yapılır. Bu nedenle hasta, ameliyatın ardından ağrı ve acı duymaz.

Burun küçültme ameliyatlarından sonra gözaltlarında şişlik ve morluk oluşabilir. Fakat kısa zamanda geçer. Bir hafta içerisinde gözaltında meydana gelen şişlik ve morluklar kaybolmaya yaklaşır. Öteki ameliyatların aksine burun estetiği ameliyatı, ameliyat sonrasında ağrı hissedilmeyen ve iyileşme süreci oldukça hızlı ilerleyen bir ameliyattır.

Burun küçültme ameliyatının ardından takılan tamponlar iki gün içerisinde çıkartılır. Ameliyattan sonra 5. gün burundaki alçılar çıkarılır ve değiştirilir. 10. güne gelindiğinde ise burundaki alçılar tamamen çıkarılır. Alçılar çıkarıldığı zaman burunda ve yüzde şişlik, morluk oluşur. Meydana gelen bu şişlikler 1 ay içerisinde bir hayli geçer fakat tam olarak iyileşmesi için 6 ay geçmesi gerekmektedir.

Burun küçültme ameliyatı esnasında burun kıkırdaklarına yapılan uygulamalar sırasında burun deliklerine de gerekiyorsa müdahale edilebilir.

Burun küçültme ameliyatlarındaki esas amaç burun kanallarını açmak ve daha estetik, doğal bir görünüme ulaşmaktır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*