Burun Hipnotize Edilir mi?

Burun Hipnotize Edilir mi?

Çok enteresan bir soru olduğunun farkındayız. Fakat yine de böyle bir soru sorulabilir ve cevabı da vardır. İşte “Burun hipotize edilir mi?” sualinin yanıtı…

Gündelik hayatımızda “beğenmek diye bir kavramımız var. Bütün hayatımız bu his üzerine kurulu neredeyse. Bir yemeğin lezzetini beğeniriz ve o yemek en sevdiğimiz yemek olur; bir meyveyi, bir tatlıyı lezzetli buluruz, hep onu yemek isteriz; bir kadını veya erkeği beğeniriz ve hep yanımızda olsun isteriz. Peki beğeni nedir? Neden ve nasıl beğenilerimize karar verebiliyoruz? Neyi, niçin seçtiğimizin ne kadar farkındayız? Cevap: “Genelde, hiç farkında değiliz.”

Bir misal verelim: Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı öncesinde yan profilden hastanın burnu çizilerek ameliyat sonrası için nasıl bir burun hayal edildiği doktor tarafından hastasına gösterilir. Uygun hastalarda bazen 3. bir resim de eklenir. Bu 2. resimde, 2 resimle aynı burun vardır ancak ilave olarak ya alna yağ enjeksiyonu, elmacıklara yağ enjeksiyonu, çene ucu implantı veya çene ucu tıraşlanması biçiminde bir ek uygulama konulur. Hastaların yüzde 80’i görür görmez bu 3. resimdeki burnu beğendiğini belirtir. Yüzde 15’i de 3. resmi beğenir fakat niçin beğendiğini açıklamayamadığı için seçmez o resmi. Yüzde 5’i ise bu konuda çekimser kalır.

Hastalara 2. resimdekiyle 3 resimdeki burunların birbirinin aynı olduğu söylendiğinden bu duruma çok şaşırırlar. Neticede yüzde 95’i 3. resmi çok daha beğendiğini söylemiştir.

Tabii ki burun estetiği ameliyatı olduğu anlaşılmayan, yüze uygun bir burun ana amaçtır fakat burnun, yüzün öteki yapılarıyla olan ilişkisi ve oranı harmoniyi etkilemektedir. Dolayısıyla insanlar sebebini açıklayamadığı bir şekilde o burnu daha çok beğenir. İşte bu hipnotik bir etkidir. Aşk gibi sebepsiz olduğu zannedilir. Fakat aşkın bile bir matematiği vardır.

Estetik cerrahlar, çene estetiğini ve yağ enjeksiyonlarını sıklıkla yaparlar. Bunlar arasında da yağ enjeksiyonu en revaçta olan uygulamadır. Vücutta herhangi bir yerden alınacak ortalama 15 cc yağ dokusuyla gerçekleştirilecek yağ enjeksiyonu, alnı daha oval hale getirebilir, elmacıkları daha çıkık hale getirebilir. Bu durum da yüzü daha kadınsı duruma getirip burnunuzu daha çekici gösterir. Enjekte edilen yağın bir bölümü yok olsa bile hatırı sayılır bir bölüm ömür boyunca orada kalıp yaşayacaktır. Neticede bu sizin kendi yağınız, kendi dokunuzdur. Ve nihayetinde burnunuza aşık olursunuz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*