Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi) Nedir?

Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi) Nedir?

Konkalar, diğer bir deyişle “burun etlerimiz” solunan havanın nemlendirilmesi ve sıcaklığının ayarlanmasında mühim görevleri olan anatomik yapılardır.

Sinir sistemi vasıtasıyla günlük gereksinimlere göre burun eti içerisinde bulunan kan akımı değiştirilerek burun eti boyutu değiştirilir. Alerjik durumlarda veya üst solunum yolu enfeksiyonlarında konka (burun eti) içindeki salgının artışı burun etlerinde şişmeyle nihayetlenir. Burun etlerimizin şişmesinin klinik neticesi de karşımıza burun tıkanıklığı olarak çıkmaktadır.

Konkalar, iki burun deliğinde de alt, orta ve üst olmak üzere toplamda 6 tanedir.

Üst konka ekseriyetle koku alma ile alakalı hava akımının düzenlenmesinde vazifeliyken; orta konka sinüs havalanmasını etkilemektedir. Klinik olarak karşımıza en çok çıkan burun tıkanıklığı sebebi ise alt konkalardaki veya burun etlerindeki anormal oranda büyümelerdir.

Burun tıkanıklığı, kulak burun boğaz doktorlarının en çok karşılaştığı şikayetlerdir. Alt konka şişmelerine bağlı süreğen burun tıkanıklığında ekseriyetle neden alerjik rinit ve vazomotor (non-alerjik) rinittir.

Non-alerjik rinitlere bağlı burun eti büyümesinin sebebi:

  • Gebelik ve premenstrual dönem: Bu dönemlerde östrojen hormonunun artmasına bağlı olarak
  • Tiroid rahatsızlıkları: Hormonal değişime bağlı
  • Çevresel ısı değişiklikleri: Burun eti kan akımını etkiler.
  • Muhtelif uyaranlar: Sigara dumanı, toz, iş yerinde bulunan muhtelif gazlar.
  • Çocuklarda geniz eti: Bu durumda hava akımının bozulması, salgıların geniz bölgesinde birikmesi konkalarda şişkinliğe sebep olur.
  • Burun anatomisindeki problemler: Bilhassa burun kemiği eğriliği, burun kıkırdağı eğriliği gibi hallerde de burun eti büyümesi meydana gelebilir.
  • Mide ve boğaz sorunları: Bilhassa asit reflüsü, konkalarda şişmeye sebep olmaktadır. Boğaz reflüsü çok ciddi bir burun eti büyümesi sebebidir.
  • İlaca bağlı rinit: Kontrolsüz, uzun süreli birtakım burun damlalarının kullanılması ve tansiyon ilaçları

Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi) Tedavisi Nasıldır?

Evvela hastanın tozlu ortamlardan uzak durması, sigara dumanına maruz kalmaması temel tedbirlerdir. Gece yatarken konforun artırılması amacıyla baş, 30 derece yukarıda tutulabilir.

İlaç tedavileri: Alerji ilaçları, burun damlaları bu tedavide kullanılmaktadır.

Cerrahi tedavi: Burun etlerinin kesilip yana doğru kırılarak veya radyofrekans ve lazer gibi metotlarla küçültülmesi ise ilaç tedavilerinin kafi gelmediği durumlarda tedavi alternatifi olarak karşımıza çıkmaktadır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*