Burun estetiğinden önce ayrıntılı analiz yapılmalı

Burun estetiğinden önce ayrıntılı analiz yapılmalı

Genelde estetik kaygılarla burun ameliyatı olmak isteyenlerin sayısının bir hayli yüksek olduğunu belirten uzmanlar, estetiğin yanı sıra sağlıklı bir ameliyat geçirmek için cerrah ile uzun süreli görüşmeler yapılması gerektiğini bildirdi.

Estetik ve Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Beyhan Çakır, estetik cerrahide yapılanın aslında doğalı taklit etmek olduğunu belirterek, “Çünkü doğal olan güzeldir. Plastik Cerrahlar olarak buruna istediğimiz şekli verebilmekle beraber amaç doğalı yakalamaktır. Eğer yeni tanıştığınız kişiler sizin geçmişte burun estetik ameliyatı olduğunuzu anlamıyorsa doğal bir burun elde edilmiş ve başarılı bir sonuç alınmış demektir” dedi.

“Burun yüzümüzün ortasında yer almasından dolayı yüz görünümünde belirleyici bir role sahiptir” diyen Op. Dr. Beyhan Çakır, “Burun estetiğinde amaç, burnun kendi içinde ve yüzün tamamıyla uyumlu bir görünüm elde etmenin yanında burun fonksiyonlarını bozmamak ve aynı zamanda eğer varsa burun fonksiyonel problemlerinin de düzeltilmesidir” şeklinde konuştu.

Burun değerlendirilirken iç ve dış birlikte değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Çakır, “Çünkü burun kemik ve kıkırdak desteklerinin üzerinde duran bir yapıdır. Burun desteklerini oluşturan kemik ve kıkırdak eğri ise burun da eğri olacaktır. Dolayısı ile burun ameliyatlarında burun içi ve dışının ayrı değerlendirilmesi yanlış bir yaklaşımdır” dedi.

Burun estetiği düşünenlerin ameliyat öncesinde cerrahlarıyla yeterli görüşme süresi sağlamaları gerektiğini ifade eden Op. Dr. Beyhan Çakır şöyle devam etti:

“Bu görüşmede öncelikle burnunuzla ilgili tüm şikayetlerinizi, geçmiş travma ve ameliyatları ayrıntılı bir şekilde ifade etmelisiniz. Estetik burun ameliyatı isteyen kişinin size gelip ‘Doktor bey, siz bu işin uzmanısınız, benden daha iyi bilirsiniz, bana güzel bir burun yapmanızı istiyorum’ şeklindeki bir yaklaşım doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bütün sağlık problemlerinde olduğu gibi kişinin problemle ilgili olarak kendi fikrini ve bu ameliyattan beklentilerini net olarak ifade edebilmesi çok önemlidir. Daha sonra cerrahınız ayrıntılı bir burun analizi ve muayenesi sonrası kendi bulgularını ve neleri elde edebileceklerini size aktarır. Şekliyle ilgili olarak iki tarafın da fikirleri karşılıklı olarak iyi anlaşılmalı, fotoğraf üzerinde görüntü çalışmalarıyla da bu pekiştirilmelidir. Bu aşama en az ameliyat kadar önemlidir.”

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*