Burun Estetiğinde Yaşanan Endişeler

Burun Estetiğinde Yaşanan Endişeler

Burun estetiği, kişilerin sosyal hayatlarında daha iyi hissetmek için yaptırdıkları, sıklıkla tercih edilen bir estetiktir. Zira estetik bir görünüşe sahip olmak kendine güvenin önemli bir adımıdır. Şayet kişi, fiziksel görünümünde kendisini rahatsız eden bir durum yaşıyorsa bu sosyal hayatına müthiş ölçüde yansımaktadır.

Yüz yüze iletişim kurulurken yüzün tam ortasında bulunan burun en dikkat çeken uzuvlardan biridir. Burunda bulunan bir şekil bozukluğu, kendi görüntüsünden, burnundan rahatsız olan kişiler için komplekse sebep olabilir. Karşıdaki kişinin burnuna odaklandığını düşünebilir insan. Bu da o kişinin huzursuz olmasına ve doğal davranamamasına yol açar. İşte bu nedenle estetik ameliyatlar içerisinde en çok talep edilen burun estetiğidir.

Burun estetiği evvelinde en çok tedirgin olunan durumların başında doğru doktoru seçme kaygısı yaşanıyor. Burun estetiği yaptırmayı talep edenlerin karar verme aşamasında en çok endişelendikleri diğer haller ise estetik bir görünüm, rahatça nefes alma ve ameliyattan sonra oluşacak şişlik ve morluklar.

Kavuşulan güzellikten sonra, sağlık ve iyileşme süreci…

“Yeni burnum yüzüme uygun olacak mı?”, “Güzel görünecek miyim?”, “Dikiş izi kalacak mı?”, “Estetik yaptırdığım belli olacak mı?” “Burnum profilden de güzel görünecek mi?”, “Ameliyatta sonra rahatça nefes alabilecek miyim?”, “Tamponlar bana çok sıkıntı yaratacak mı, kulaklarımda basınç olacak mı?”, “Ameliyattan sonra burnum çok şişecek mi, moraracak mı?”, “Morluklar ve şişlikler ne zaman geçer, çok sürer mi?”… İşte burun estetiği olmayı talep edenlerin en bütün endişeleri…

Fakat endişe etmeyin. Tıp öyle ilerledi ki bu endişelerin hepsi önemini kaybetti.

Burun estetiğinin esas amacı rahat bir solunum sağlayan, güzel ve mümkün olduğu kadar doğal görünen burunlar tasarlamaktır. Yapılan burun estetiği ameliyatında evvela burnun işlevselliği ön planda tutulur. Zira burun, insan sağlığını etkileyen en önemli organlardandır. Nefes alma, koku alma gibi duyuların tam anlamıyla işlevini devam ettirmesi gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatından sonra pek çok kişi çok daha rahat nefes aldıklarını, kendilerini çok dinç hissettiklerini ve çok daha rahat uyuyabildiklerini ifade eder. Hatta horlayan hastalar, horlamalarının sona erdiğini dile getirir.

Şekil olarak bozuk bir burna sahipseniz burnunuz sağlık açısından da bozuk demektir. Yani şekil bozukluğuna sahip bir burun sağlık konusunda da size sıkıntı çıkarıyordur.

Yeni bir burun şekli…

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişiler en fazla, nasıl bir burna sahip olacaklarını ve ne kadar zamanda iyileşeceklerini sorarlar. Genelde istedikleri yeni burnun, yüzleriyle uyum sağlayıp sağlayamayacağını çok düşünmez, hesap etmezler. Halbuki bu çok önemli bir konudur. Yeni burnun yüzle uyum sağlaması önemlidir. Yeni bir burun tasarlanırken yüz şekli, çene yapısı, alın şekli, göz şekli hatta kaş şekli dahi dikkate alınmaktadır. Uzun süren hesaplamalar yapılır ve kişinin yüzü ile en uyum sağlayacak burun şekline karar verilir. Bu konuda hastalar mutlaka plastik cerrahların önerilerini dinlemeli ve beraberce karar vermelidirler.

Ameliyat sonrasında kişilerin yüzlerinde oluşacak morluk ve şişlikler, cilt tipine ve ameliyat öncesinde –  sonrasında verilen talimatlara ne kadar uyulduğu ile ilintilidir. Bu dönemde ameliyatsız burun estetiği dahi yapılabilmektedir. Dolayısıyla şişlik ve morluk riski en aza indirgenmiş durumdadır. Hastalar bir – iki hafta içerisinde çok büyük oranda iyileşebilmektedir. Ayrıca ağır aktiviteler haricinde gündelik yaşantılarını rahatlıkla sürdürebilmektedirler.

Şayet alanında uzman, estetik bakış açısı yüksek olan ve deneyimli doktorlarla bu sürece başlarsanız, gerekli bütün tedbirleri alıp önerildiği gibi davranırsanız burun estetik ameliyatı konusunda endişe etmenizi gerektirecek hiçbir sebep yoktur.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*