Burun Estetiğinde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Burun Estetiğinde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Yalnızca kadınların dış görünümlerine özen gösterdiği kanısı yaygın olsa da bu pek doğru değil. Erkekler de günümüzde dış görünümüne çok önem veriyor. Özellikle yüzün odak noktası olan burunda bir kusur olduğunu düşünen erkek ve kadınlar burun estetik ameliyatına çok sık başvuruyor.

Tıptaki ismiyle “rinoplasti” olarak bilinen burun estetiği ameliyatı yalnızca güzel bir görüntüye kavuşmak için yapılmıyor. Burun estetiği güzellik kaygısının yanı sıra nefes alamama problemi, burun şekil bozuklukları veya geçirilen biz kaza neticesinde burun fonksiyonlarında aksaklık gibi şikayetlerden ötürü de yaptırılan bir ameliyattır.

Burun estetiği ameliyatına en çok burun şeklinden ötürü memnuniyetsizlik yaşayan, nefes alıp vermede sorun yaşayan insanlar başvuruyor. Fakat herhangi bir sorunu bulunmadığı halde farklı bir burun şekli arzu eden kişilerin de başvurduğu görmezden gelinemez.

Burun estetiği ameliyatı ile, mevcut burun uzatılabilir, kısaltılabilir, küçültülebilir ya da büyütülebilir, kemer olarak adlandırılan üst kısımdaki kemik küçültülerek daha oyuk bir görünüm kazandırılabilir, burnun kalkıklığı artırılabilir ve burnun kemik ya da kıkırdak yapılarıyla alakalı değişiklikler de yapılabilir.

Burun Estetiğinde Sık Yapılan Hatalar

Gelelim burun estetiğinde sık yapılan hatalara… Burun estetik ameliyatlarında yapılan ve en çok dikkat çeken hata doğal olmayan, kalkık ve yüz yapısıyla uyumlu olmayan burunlar. Hatalı burun ameliyatına en çok plastik cerrah olmayan doktorların ameliyatı gerçekleştirmesi sebep olabildiği gibi bazı doktorların hava yolunu açarken burundan lüzumundan fazla kemik ve kıkırdak alması ve açıkta kalan kemikleri yaklaştırmadan ameliyatı bitirmesi de sebep olabilmektedir.

Burun estetik ameliyatlarında yapılan diğer hatalardan biri de, nefes alma sorunu yaşayan kişilerin evvela nefes yolu açma yani septoplasti, ardından da burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı yaptırmalarıdır. Nefes yolu açma esnasında kıkırdak doku alınır, ardından ameliyat için yeterli doku kalmaz. Bu iki ameliyatı da olmayı düşünenler, buna ihtiyacı olduğunu düşünenler varsa iki ameliyatı da bir arada olmalıdırlar. Burun estetik ameliyatlarıyla alakalı meydana gelebilecek diğer bir sorun da burun estetik ameliyatları ardından iki burun deliğinin arasında bilhassa esmer tenlilerde iz kalmasıdır.

Burun estetiği ameliyatlarında en çok yapılan hatalardan biri de hastanın ameliyattan evvel normal nefes alırken; ameliyattan sonra nefes alamaz duruma gelmesidir. Bunun nedeni, burun girişindeki sübap (nazal valf) mekanizmasının hatalı yerlerden çıkarılan dokulara bağlı olarak bozulmasıdır. Kişi nefes alırken bu durumda burun kanatları kapanır ve bu durum hava girişini engeller.

Yine lüzumundan fazla kemik veya kıkırdak çıkarılması, burunda çökmelere, burun ucunda asimetrilere ve eğriliklere yol açabilir. Netice olarak burun estetiği ameliyatını gerçekleştirecek cerrahın deneyini, hastayı doğru değerlendirmesi, ameliyatı hatasız yapması neticeyi etkilemektedir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*