Burun Estetiğinde Turkish Delight Tekniği

Burun Estetiğinde Turkish Delight Tekniği

Burun estetik ameliyatı en iyi bilinen ve en çok uygulanan estetik ameliyattır. Burun ameliyatları ilk önce tıkanıklıkları açarak çok daha iyi nefes almayı sağlamak maksadıyla geliştirilmiş fakat sonraları estetik bozuklukları da düzeltecek şekilde geliştirilmiştir.

Ortaya çıktığı günden bugüne dek burun estetiği çok büyük değişiklikler geçirmiştir. Bunun en önemli sebebi, estetik olarak iyi neticeler alında bile bazı kişilerde ameliyat sonrası natürel olmayan “estetikli burun” görünümünün ortaya çıkmasıdır. Burun çok ince kıkırdak ve kemiklerin bir araya gelerek oluşturduğu özel bir kubbeye sahiptir. Kemik kısım burun köküne destek olur. Kıkırdak kısımlar da burna esneklik sağlar ve burun deliklerinin devamlı açık kalmasına yardım ederler. Burun estetik ameliyatı esnasında genellikle kemik ve kıkırdaklar kesilir ya da değiştirilirler. Bu problemi ortadan kaldırmak için muhtelif metotlar denenmiştir. En çok kullanılan yöntemler ameliyatın ardından burun sırtındaki bazı bölgelere kıkırdak destekler yerleştirilmesidir. Sonradan yerleştirilen kıkırdak çubuk destekleri her ne kadar burundaki muhtemel düzensizlikleri giderse de burun derisinin çok ince olması bu kıkırdakların daha sonradan fark edilmesine sebep olabilmekte ve bu da estetiği bozmaktadır. Ayrıyeten ne kadar dikkatli yerleştirilirse yerleştirilsin kıkırdaklar zaman içerisinde kayabilmekte ya da asitmerik olmaktadır.

İşte bu probleme en etkin çözümü bir Türk Plastik Cerrahı olan Profesör Doktor Onur Erol tarafından bulmuştur. Geleneksel olarak yapılan bir burun estetiği ameliyatı sonrasında çıkartılan kıkırdaklar çok ince parçalara doğranarak kıyma durumuna getirilmekte ve ardından kendiliğinden eriyen bir zar içerisine sarılarak elle biçimlendirilebilen bir macun elde edilmektedir. Bu macun halini almış kıkırdak, burun derisi altına yerleştirildikten sonra parmaklarla biçimlendirilmekte ve burun sırtına arzu edilen görüntü verilebilmektedir. Bu tekniği uluslararası bir kongrede gören Amerikalı bir estetik cerrah gayet beğenmiş ve “Tuskish Delight” yani “Türk Lokumu”na benzetmiştir.

Uluslararası alanda git gide nam salan Türk Lokumu tekniğini bugün dünyanın her ülkesinden estetik cerrahlar kullanmaktadır. Bilhassa çok ciddi şekil bozukluklarıyla kendini gösteren burun sorunlarında bu yöntem sayesinde her burna arzu edilen şekil kolaylıkla verilebilmektedir. Burun görüntüsü estetik cerrahın artistik görüşüne ve hastanın talebine bağlı olarak şekillendirilebilmekte ve iyileşme sonrası doğal ve düzgün bir burun sırtı meydana gelmektedir.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*