Burun Estetiğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun Estetiğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Burna yeniden şekil verme ya da burun estetiği olarak da adlandırabileceğimiz rinoplasti prosedürleri bütün dünyada en çok uygulanan estetik cerrahi girişimlerindendir. Yüzün en göz önünde olan organlarından biri olmanın yanında nefes alma, koku alma ve havayı ısıtma gibi birçok işlevi üstlenmesi sebebiyle yüze uyumlu, estetik olarak güzel bir burun elde etmek kompleks bir cerrahi girişim gerektirmektedir. Bu nedenle burun estetiği ameliyatlarının kati suretle tecrübeli ve bilgili bir plastik ve estetik cerrahi uzmanınca yapılması gerekmektedir. Bu çok mühim bir noktadır.

Burun Estetiği İçin Uygun Hasta Kimdir?

Bütün estetik cerrahi girişimlerde olduğu gibi rinoplastide de beklentilerinizin gerçekçi olması, ameliyata mani olacak mühim bir sağlık sorununuzun bulunmaması, yüz gelişiminizin nihayete ermesi için 17 yaş üzerinde olmanız ve ameliyat kararını kimsenin etkisi altında kalmadan kendi isteğinizle almış olmanız gerekir.

Nasıl Bir Burun Elde Edilecek?

Burun estetiği ameliyatlarında burnun uzunluğunu artırmak ya da azaltmak, genişliğini daraltmak, burun ucunun görünümünü değiştirmek, burun deliklerini küçültmek ya da şeklini değiştirmek, kemik çıkıntılarını düzeltmek, eğrileri düzeltmek, burun ucunu dikleştirmek gibi ihtiyaca göre burun şeklinde birçok değişiklik yapmam mümkündür. Hastanın yüz hatlarıyla uyum sağlayan fkat estetik müdahale geçirildiğinin fark edilmesine izin vermeyen doğal ve estetik olarak harika bir burun elde etmek burun estetiği ameliyatlarında temel felsefe olmalıdır.

Bazı cerrahlar, fotoğraf programlarıyla ameliyat evvelinde çekilen fotoğraflar üzerinde simülasyon yaratıp, hastaya ameliyat sonrası burnun olası görünümünü göstermektedir. Fakat canlı dokuların, burun estetiği ameliyatlarında yapılan müdahaleye vereceği cevap, dijital ortamda yapılan yapılan değişikliklere benzemeyebilir. Bu nedenle plastik cerrah, burunda yapmayı tasarladığı değişiklikleri anlatmalı, daha evvelden yaptığı burun ameliyatlarının öncesi ve sonrası görüntülerini hastasıyla paylaşmalıdır.

Burun estetiği ameliyatlarında, burnun işlevine (nefes alması, koku alması… gibi) yönelik müdahaleler de yapılmalı ve hastanın rahat nefes alması sağlanmalıdır. Yani önemli olan yalnızca görünüm değildir. İşlev de önemlidir.

İşinde tecrübeli ve bilgi sahibi bir plastik cerrah seçildikten sonra hasta, aklına takılan her şeyi doktoruna sormalıdır. Plastik cerrah da hastasına gereken bütün güveni vermelidir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*