Burun Estetiğinde En Çok Hangi Yöntem Tercih Ediliyor?

Burun Estetiğinde En Çok Hangi Yöntem Tercih Ediliyor?

Estetik burun ameliyatları kişilerin ihtiyacına ve uygulanış tekniklerine göre farklılıklar gösterir. Son dönemlerde tıpta yaşanan gelişmeler doğrultusunda estetik burun ameliyatı uygulamalarına her geçen gün yenileri eklenmektedir. Kullanılan yöntemlerin çeşitliliği sayesinde de, burnuyla ilgili problemleri olan hastaların ihtiyacına karşılık verecek düzeye gelinmiştir.

Güzel ve karizmatik bir yüze sahip olmanın hem özel hem de iş hayatında birinci koşul olarak görülmesi, yüzün tüm simetrisini oluşturan burun ile ilgili beklentileri de haliyle artırmaktadır. Kişiler böylelikle sosyo-kültürel çevrelerinde sağlam bir yer edinebilmek, kendilerini daha iyi hissedebilmek ve daha popüler olabilmek için rinoplasti ameliyatlarına sıcak bakabiliyorlar. Bu nedenle de diğer estetik cerrahi yöntemleriyle kıyaslandığında rinoplasti ameliyatlarının birinci sırada geldiğini söyleyebiliriz.

Burun yapısı ve şekli itibariyle dış görünümümüzü etkileyen en önemli organlardan biridir. Çünkü kişiler arası iletişimde ilk önce yüz bölgesi dikkat çeker. Bu nedenle burun ile ilgili var olan bir şikayetin giderilebilmesi için de ekstra özen ve titizlik gerekmektedir. Her hastanın fiziksel anatomisi farklı olduğundan ihtiyaç duyulan yöntem de bu duruma bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kısacası tek bir yöntemin her burun problemini çözeceği düşünülemeyeceği gibi, her tekniğin de her vakada sağlıklı sonuçlar doğurması beklenemez.

Rinoplasti operasyonları ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere iki gruba ayrılır. Tabi bu yöntemler de kendi içlerinde çeşitlere ayrılmaktadır. Cerrahi müdahale gereken operasyonlar açık veya kapalı tekniklerle gerçekleştirilir. Açık teknikte dudak ile burnun birleştiği bölgeye ufak bir kesi atılarak operasyon yapılırken, kapalı yöntemde burun deliklerinden girilerek burun şekli oluşturulur. Açık ya da kapalı tekniğin kullanımı son dönemlerde cerrahlar arasında tartışma konusu olsa da, asıl önemli olan hastaya hem estetik hem de fonksiyonel sonuçları mükemmel olan bir burnun verilmesi gerektiğidir. Ameliyatlı burun estetiği yöntemleri kalıcı sonuçlar vermesi ve sorunsuz geçmesi sebebiyle en çok tercih edilen operasyonlardır. Revizyon burun estetiği, tamponsuz burun estetiği, deviasyon estetiği, burun ucu estetiği, burun kemiği kırılmadan yapılan burun estetiği, endoskopik burun estetiği ve dinamik rinoplasti gibi yöntemler açık ve kapalı tekniklerin içinde yer alır. Ayrıca 3D görüntüleme teknolojisi sayesinde de operasyon öncesi hayal edilen burun şekli hastayla birlikte tasarlanabilmekte ve ameliyat sonrası elde edilecek burun şeklini görmek de mümkün olmaktadır.

Ameliyatsız burun estetiğinde ise daha çok dolgu, botoks ve endolift (askılama) gibi yöntemler kullanılmaktadır. Son yıllarda ameliyatsız yöntemlerin popüler olmasının en önemli sebebi; cerrahi müdahaleye sıcak bakmayan hastaların hızlı ve basit çözümlerle ameliyat olmadan burun problemlerini en aza indirebilmeleridir. Tabi ameliyatsız burun estetiği yaptıran hastalar ciddi burun şekli bozuklukları olmayan, travmatik deformasyonları bulunmayan ve nefes problemleri yaşamayan daha hafif derecede sorunları olan vakalardır. Ameliyatsız girişimler kısa vadede çözüm getirdiğinden burun eski şekline dönmektedir. Bu sebeple yapılan müdahalenin ileriki dönemlerde tekrar edilmesi gerekebilir.

Estetik burun ameliyatlarında hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, hastanın doğal yapısına en uygun burun şeklinin oluşturulması gerekir. Var olan burun probleminin çözülebilmesi için kullanılan tekniğin belirlenmesi ise uzman doktor ile birlikte karar verilmelidir. Güzel ve estetik bir buruna kavuşmak uğruna kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemelidir. Gerekli olan müdahalenin dışında uygulanan herhangi bir operasyonun kalıcı hasarlar bırakabileceği unutulmamalıdır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*