Burun Estetiğinde Ameliyat Tipi Seçimi

Burun Estetiğinde Ameliyat Tipi Seçimi

BURUN ESTETİĞİNDE AMELİYAT TİPİ SEÇİMİ

Günümüzde burun estetiği ameliyatları konusunda her geçen gün yeni bir yaklaşım ve yeni bir teknik ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber tüm detay yaklaşımların temelinde 2 temel unsur bulunmaktadır. Bunlar açık burun ameliyatları ve kapalı burun ameliyatlarıdır.

Burada bahsedilen burun ameliyatlarının bir diğer adı da rinoplasti (rhinoplasty) dir. Burun estetiği ameliyatları 1910’lu yıllardan günümüze değin gelişerek ve ilerleyerek gelmiştir. İlk başlarda sadece kapalı tekniklerle yapılan burun estetiği operasyonları zaman geçtikçe gelişen teknolojik imkanlar, hekimlik ve estetik bilimi sayesinde açık tekniklerle de uygulanmaya başlanmıştır.

Özellikle 1990’lı yıllardan itibaren açık burun ameliyatı teknikleri dünya üzerinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Açık burun estetiği ameliyatlarında kişinin burnunu ayakta tutan ve yüze sabitleyen burun sırtı, burnun orta çatısı, burun ucu, burun septumu ve burnun valv bölgesi gibi tüm detaylı bileşenlere ve direkt olarak müdahale şansı bulunmaktadır bu da burun ameliyatını gerçekleştiren hekime daha hassas ve ince bir yaklaşım ve ameliyat imkanı sağlamaktadır.

Burun estetiğinde açık ameliyat tekniği günümüzde özellikle daha fazla cerrahi müdahale ve hekimce detay işçilik gerektiren durumlarda çokça tercih edilen bir yöntemdir. Burun estetiği ameliyatlarında hangi yöntemin hastalar üzerinde daha verimli ve olumlu sonuçlar vereceği konusunda kesinlikle net bir yargıya varmak mümkün değildir. Bu duruma rağmen günümüzde estetik ve tıp dünyasında bu tip tartışmalar devam etse bile bu tamamen hastanın durumuna, ihtiyaçlarına ve hekimin uzmanlık ve konsültasyonuna bağlı bir durum olarak değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla bu konuda kesin bir hükme varmak mümkün değildir.

Açık Tip / Kapalı Tip Rinoplasti ?

Açık tip rinoplasti ameliyatının da kapalı tip rinoplasti (rhinoplasty) ameliyatının da yani her iki tekniğin de birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Dolayısıyla bu üstünlük durumunu tartışmak mantıksızdır. Buradaki temel seçim yukarıda da belirtildiği üzere cerrahın mesleki özellik ve tecrübesiyle alakalıdır. Kapalı tip rinoplasti ameliyatları kişi üzerinde dışarıdan fark edilen belirgin bir operasyon izi bırakmamaktadır ancak bu tip kapalı teknikle yapılan ameliyatlar hekim açısından üst düzeyde deneyim ve mesleki bilgi ve donanım gerektirmektedir.

Burun Estetiği Fiyatları Neye Göre Değişir?

Diğer estetik plastik cerrahi operasyonlarında da olduğu gibi; estetik burun ameliyatlarında da, işlemin fiyatı hastanın spesifik durumuna bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ameliyatı gerçekleştirecek hekimin konuya yaklaşımı ve vaka tecrübesi de fiyat anlamında etkili bir kriterdir. Operasyon yapılaca burunun yapısı, deformasyonu, septum deviasyonu bulunup bulunmaması gibi etkenler de ameliyatın fiyatı üzerinde belirleyicidir. Lütfen hekiminize danışınız.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*