Burun estetiği ve grip

Burun estetiği ve grip

Burun estetiği yaptıran ya da yaptırmayı düşünen bireyler, bu dönemde gribin getireceği etkileri merak etmektedir. Grip olunması sonucunda burun estetiğinin nasıl etkileneceği çok fazla sorulur.

Özellikle de kışın yapılan estetiklerde bu endişe daha fazla yaşanır. Burun bölgesinin daha hassas bir duruma girmesi sonucunda, elbette enfeksiyonlara karşı da hassasiyet elde edeceği bilinir. Burun estetiğinden sonra grip olunmaması ve gribe neden olacak faktörlerden korunmak gerekecektir. Estetikli bölgenin geç iyileşmesinden nefes alma sorununa, bölgenin enfeksiyon kapmasından ağrı oluşturmasına kadar pek çok etkisi bulunabilir.

İyileşme açısından kış mevsimi uygun olsa da, soğuk ve enfeksiyon açısından bu dönemde grip olmak daha kolaydır. Grip ile birlikte hapşırma da olacağı için henüz estetik sürecinde olan burun hareket edecek ve bu da iyileştirmeyi geciktirecektir. Burun, estetik sonrasında olabildiğince az darbe ve hareket görmelidir. Aynı zamanda estetik sonrası meydana gelen akıntılara grip akıntısı da eklendiği takdirde günlük yaşama devam etmek daha zor hale gelir. Bu nedenle grip olmak burun estetiğini olumsuz anlamda etkiler. Ödem nedeniyle yüz bölgesinde meydana gelen şişlikler, grip sonucunda oluşan halsizlik ile birleştiğinde ağrı oluşturabilmektedir. Ağrı kesici ya da grip için ilaç almadan önce mutlaka doktora danışılması gerekir.

Grip ile birlikte burun bölgesinde enfeksiyon artışı olacağı için bu bölgenin temiz tutulamaması görülür. Grip ile birlikte başka enfeksiyonların da oluşmasına zemin hazırlanır. Bir diğer konu da nefes alma problemleridir. Burun estetiğinden sonra akıntı ve tıkanmalar olacağı için nefes almak daha zor hale gelir. Grip görülmesi ile burunda daha fazla tıkanma olacağı için nefes almak da hastalar için çok daha zor bir durumu temsil edecektir. Her grip ilacı ameliyat sürecinde kullanıma uygun olmayabilir. Kimi grip ilaçları estetikli burun üzerinde kanama ve akıntıyı arttırıcı etki gösterebilmektedir. Özellikle tıkanıklık gideren ilaçlar önerilmez. Hastaların burun estetiğinden sonra kendilerine iyi bakması ve gribe neden olabilecek tüm etkenlerden uzak durması gerekecektir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*