Burun Estetiği Sonrasında Ses Tonu Değişir mi?

Burun Estetiği Sonrasında Ses Tonu Değişir mi?

Neredeyse bütün organlarımız sesli bir şekilde çalışır. Beynimiz de bu sınıfa dahildir. Son derece düşük desibellerde çalıştıkları için bunu biz dahi fark etmeyiz. Peki dış dünyaya duyurduğumuz sesimi nasıl teşekkül ediyor? Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı olma aşamasında burnunuzun sesini dinlemeye var mısınız?

Evvela sesimiz nasıl teşekkül ediyor buna bakalım. Hep bahsettiğimiz o ses telleri esasında tel değildir. Bu perde biçiminde bir dokudur ve larens denilen boyun yapısının içerisine yerleşmiştir. Bu kadar renkli ses tonunun ana yapısı, 2 tane ses perdesinin açılıp kasılması ve gerginliğinin artıp azalması ile ortaya çıkıyor. Bu perdelerde ses oluştuktan sonra sesin velofaringeal alandan geçip ağız boşluğu ve burun arka boşluğuna yansırken yüz iskeletimizdeki sinus duvarlarına çarpıp son halini almaya başlar. Bu süreçten anlaşıldığı gibi doğru nefes alma mekanizmaları ve doğru biçimde alınan hava, sizin sesinizi etkilemektedir.

Bazı ses sanatlarında şahit olunduğu gibi burna ses yansıması daha çok olanlar da mevcuttur. Nasıl olursa olsun, hava akışını etkileyen her girişimin esasında ses tonunuz üzerinde bir etkisi vardır.

Bir burun estetiği ameliyatında hastanın nefes alma sorunu varsa ameliyattan önceki ses tonunun kendi doğal ses tonu olduğunu düşünmemek gerekiyor. Burun estetiği ameliyatının ardından hava pasajı değişecekse bu havanın işleyeceği ses tonunda da değişim meydana gelecektir. Bu değişimin boyutu tabii ki burun estetiği ameliyatından önce ne denli bir solunum sorunu yaşadığınızla alakalıdır. Konuşurken burnunuzu tıkayarak ses tonundaki değişiminizi gözlemleyebilirsiniz.

Şayet burun estetiği ameliyatından önce solunum sıkıntınız bulunmuyorsa, ameliyat esnasında da solunum sıkıntısı oluşmaması amacıyla önlem alındıysa ses tonunuz muhafaza edilmiş olacaktır.

Tabii bu bu konuda ince bir detay daha var. Burun estetiği ameliyatından sonra aldığınız nefes bile gelişebilirken ses tonunuz gene de değişebilir. Zira olay yalnızca havanın bol olması değildir, o havanın burundan geçerken sürtündüğü ve çarptığı öteki yapılar da mühimdir.

Ekseriyetle ses tonundaki değişimleri hiçbirimiz algılayamazken ses sanatlarıyla alakadarsanız ve burun estetiği ameliyatı olmayı düşünüyorsanız sesinizde olabilecek muhtemel değişiklikler konusunda mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.

Bu bağlamda iyi bir burun estetiği ameliyatı sonrasında kişi hem güzel görünmeli hem iyi nefes alabilmesi hem iyi koklamalı hem de sesinin rengi iyileşmelidir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*