Burun estetiği sonrası yememeniz gerekenler

Burun estetiği sonrası yememeniz gerekenler

Burun estetiği ameliyatı sonrasında bazı besinler ödeme neden olmaktadır. Burun estetiği sonrasında yememeniz gereken besinler

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Belma Şahin burun estetiği öncesi tüketilmesi sakıncalı besinler konusunda bilgiler verdi.

Burun estetiği ülkemizde en çok gerçekleştirilen estetik operasyonların başında geliyor.Burun ameliyatlarının başarısını etkileyecek bir çok faktör vardır.Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz;Cilt yapısı,simetrik olmayan yüz,çene uyumu,kişinin psikolojik durumu gibi…Ancak burun estetiği öncesi doğru beslenmekte sıkıntısız bir operasyon sonrası için önemlidir.

Op.Dr.Belma Şahin,”Çok sevdiğim ve doğru bulduğum bir söz var ’’ ne yiyor ve ne içiyorsanız O’sunuz’’ .Günümüzde dengeli beslenme, birçok hastalığa önlem almanın en doğal ve en kolay yoludur. Doğal olarak burun ameliyatı öncesi ve sonrası dönemlerini sağlıklı geçirmeyi sağlar. ”diye belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

”Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası , ödem oluşumundan kaçınacak şekilde beslenmek önemlidir. Ödem, yediklerimiz ve içtiklerimizle ilgili olabildiği gibi, kullandığımız ilaçlar, hormon replasman tedavisi, hamilelik, konjestif kalp yetmezliği ya da böbrek yetmezliği gibi birçok nedene dayalı olabilir. Temel nedeni besinlerle vücuda fazla tuz alımıdır. Nedeni her ne olursa olsun ödem, vücutta aşırı suyun damar içinden doku arasına sızmaya başlaması ile gerçekleşen bir durumdur.

Özellikle burun ameliyatı sonrasın da sıklıkla ve doğal olarak oluşan doku arasında artan bu sıvıyı biz cerrahlar sevmeyiz. Çünkü bu sıvı iyileşmeyi hızlandıran kan dolaşımını büyük ölçüde engeller ve yara iyileşmesini geciktirir. Bu nedenle ne kadar az ödem o kadar iyi yara iyileşmesi ve toparlanma dönemi olduğundan ödemden kaçınmak gerekmektedir.

Burun ameliyatı yapmaktan kaçınarak ödemi azaltma şansımız olmadığına göre ödem yapıcı ajanları ameliyat öncesi ve sonrası kısıtlayarak en az derecede ödem oluşmasını sağlayabiliriz. Yine kan sulandırıcı ajanlardan da kaçınmamız burun estetiği ameliyatı sürecinde kanamanın az olmasını sağlayarak ödemin daha az oluşmasına katkıda bulunacaktır.”dedi.

Op.Dr.Belma Şahin,”Ameliyat öncesi kanama riskini artırdığı için sarımsak kesilmelidir. Karışık bitki çayları, brokoli, süt baklagiller gibi gaz yapıcı besinlerin tüketimi azaltılmalı, özellikle ödem oluşumunu azaltmak ve korunmak için sodyum miktarı yüksek olan maden suyu, turşu, zeytin ve peynir gibi besinlerden uzak durulmalıdır. Kanama bozukluklarına yol açan yiyecek ve katkı maddeleri örnekleri arasında dikkat çeken; soğan, baharatlardan kimyon ve çin yemeklerinin burun ameliyatı öncesi tüketilmemesi gerekir.”diye ifade etti.

”Meyvelerden kayısı, ananas, sebzelerden acı marul, domates ,yeşil biber, baharatlı yiyeceklerin geneli, kuru üzüm, böğürtlen, ahududu, çilek, yerfıstığı, yeşil çay, erik, armut, kiraz, nar, üzüm, brokoli , lahana, kakao, (fenol içeren bu besinler fazla miktarda alındığında mukoz membran üzerine olası tahriş edici etkilerinden dolayı burun mukozasında ödem oluşumunu tetikler) yine kan sulandırıcı Omega 3 içeren ceviz, badem, keten tohumu, çeşnilerden ; kırmızı biber, kekik, biberiye, anason, adaçayı kaçınılması gerekli besinler arasındadır.”

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*