Burun Estetiği Sonrasi Ne Kadar Süre Gereklidir?

Burun Estetiği Sonrasi Ne Kadar Süre Gereklidir?

Kendini olduğundan daha güzel hissetme, başkaları tarafından beğenilme, çekici ya da estetik görünme isteği insan doğasının ayrılmaz parçalarındandır. Fiziki görünüme verilen önem her kişide farklı seviyelerde olsa da çoğunlukla bu kural bozulmaz. İnsanoğlunun yüzyıllardan beri dış görüntüsünde yaptığı bu yenilik arayışı da, çeşitli tedavi yöntemlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Günümüzde halen devam eden bu araştırmalar sonucunda estetik tıbbın geldiği nokta 20-30 yıl öncesine göre çok daha başarılı bir seviyeye ulaşmıştır.

Estetik ve güzellik kavramları söz konusu olduğunda rinoplasti ameliyatları ayrı bir önem kazanır. Çünkü yüz güzelliğini oluşturan ve yüzdeki tüm organların simetrisini sağlayan burundur. Hangi teknik uygulanırsa uygulansın estetik burun ameliyatları ekstra özen, titizlik ve sanatsal bakışı gerektirir. Ameliyat nedeni, karar verme süreci, ameliyattan ne beklendiği, uzman cerrah seçimi, operasyon öncesi detaylar ve sonrasındaki iyileşme süreci gibi durumlar multidisipliner bir çalışmayı içerir. Bu nedenle diğer estetik operasyonlara göre daha komplike bir uygulamadır.

Burun estetiği yaptırmak isteyen birçok kişi kulaktan dolma ve tıbbi temeli olmayan bilgiler yüzünden kaygı ve korku yaşar. Özellikle ameliyat sonrası iyileşme süreci ile ilgili doğru bilinen birçok yanlış yüzünden karar verme süreci uzayabilir. Oysaki hastanın ihtiyacına yönelik operasyon tekniğine karar verecek olan ve ameliyat öncesi-sonrası sizi en iyi bilgilendirecek kişi doktorunuzdur.

Ameliyata karar verme aşamasından sonra uzman cerrahın verdiği yönergeler eksiksiz uygulanırsa operasyon öncesinde ve sonrasında sıkıntı yaşanma olasılığı çok düşük olur. Rinoplasti ameliyatlarından sonra iyileşme süresi kişiden kişiye göre farklılıklar gösterir. Tabi bu durum hastanın ameliyatında kullanılan tekniğe, burun yapısındaki deformasyona, anatomik yapısına, cilt kalitesine göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca ilk defa burun ameliyatı olmuş bir kişiyle ikinci kez ameliyat olan birinin iyileşme süreleri de aynı olmayabilir. Ama genelde burnun tam olarak şeklini alması ve oturması 6 ile 12 ay gibi bir süreyi kapsar.

Operasyondan 6-7 saat sonra herhangi bir komplikasyon oluşmazsa hasta taburcu edilir. Hastanın günlük aktivitelerine dönmesi kişiye göre değişmekle beraber 1 ya da 2 haftayı bulabilir. Vakaların çoğu 15. günden itibaren başkaları tarafından fark edilemeyecek seviyede toparlanır. Hastanın yüzü neredeyse estetik operasyon geçirmemiş gibi görünür. Estetik burun ameliyatlarında kullanılan yeni teknikler sayesinde artık hastalar ameliyat sonrası ağrı hissetmezler. Ayrıca burundaki ve göz çevresindeki ödem de 3. günden sonra azalır. Yüzdeki belirgin şişkinliklerin, burun sırtı ve ucundaki ödemin tam anlamıyla kaybolması da 7 günü bulur.

Estetik müdahale görmüş bir burun, ameliyat sonrası ekstra özene ihtiyaç duyar. Bu noktada hastalara önemli görevler düşer. Birçok kişi ameliyat sonrası burnunun hemen iyileşmesini, istediği şekle kavuşmasını, şişliklerin azalmasını ve rahat nefes alabilmesini ister. Bu oldukça doğal bir durumdur. Ancak operasyon sonrası süreç bu kadar çabuk ilerlemez. Bu yüzden hastanın sabırlı olması şarttır. Cerrahi müdahale görmüş her organın toparlanması nasıl zaman alıyorsa burnun yeni şeklini alması da kolay olmayacaktır. Ameliyat sonrası istirahat süresine uyulmalı, doktorun verdiği bakım ve egzersiz planı kesinlikle aksatılmamalıdır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  4

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*