Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği yani rinoplasti, burun septumundaki deviasyona benzer bir takım tıbbi problemlerin düzeltilmesi ya da yalnızca burun özelliklerinin iyileştirilmesi adına yapılan cerrahi bir müdahaledir.

Burun görünümlerinin iyileştirilmesi için, her sene bir milyondan fazla hasta, yüz ve plastik cerrahına başvurarak burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı yaptırmaktadır.

Rinoplasti, burnun mevcut görünüm ve işlevlerini iyileştirmek maksadıyla burnun kemik ve kıkırdağının tekrar şekillendirilerek yapılan güvenli ve komplikasyonları bulunmayan bir müdahaledir. Rinoplastinin amacı burnun, yüzün öteki özellikleri ile uyum sağlayabilmesi için estetik olarak düzeltilmesidir.

Burnunuz yüzünüzle uyum içerisinde olmalıdır. Şayet burnunuzda göze hoş gelmeyen bir kemer bulunuyorsa, burnunuzun uç kısmı çok sarkıksa ya da burnunuzun çok kalın veya çok ince olmasından dolayı burnunuz yüzünüzün geri kalanı ile orantısız bir görünüm oluşturuyorsa, rinoplasti bu problemlerin ortadan kaldırılması için harika bir çözümdür. Rinoplasti (burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi) görünümünüzü değiştirecek ve kendinize olan güveninizi artıracaktır. Yanı sıra sağlığınızı da olumlu yönde etkileyecektir.

Burnun görünümünü düzelten, iyileştiren bu cerrahi müdahale genel itibarıyla yüzünüzün görünümünü de iyileştirebilir. Rinoplastide yapılan kesilerin büyük bir bölümü, gözle görülmesi imkansız olan burun için alanlarda yapılmaktadır. Bazı uygulamalarda cerrahi kesi, burun deliklerini birbirinden ayıran cilt alanında yapılabilmektedir. Bu süreçler içinde belirli miktarsa kemik ve kıkırdak çıkarılır ya da tekrardan şekillendirilmiş bir burun oluşturmak üzere düzenlenir. Estetik ameliyat esnasında burun içerisine tampon yerleştirilmişse, ameliyattan hemen sonraki sabah bu tampon çıkarılır. Burun ateli ise genellikle ameliyattan 7 gün sonra çıkarılmaktadır. Bu dönemde 7 gün süre ile ek olarak burun kanatlarına bant uygulanır ve sonra bu bantlar da alınır. Burun estetiği ameliyatının ardından oluşan morluk ve şişliğin çok büyük bir bölümü genellikle ameliyattan sonraki iki hafta içerisinde kaybolur.

Burun estetiği ameliyatının ardından 4 hafta süresince ağır faaliyetlerden uzak durulmalıdır. Bu süreçte güneş ışınlarından ve burnu yaralayabilecek her çeşit risk faktöründen kaçınılmalıdır. Gözlük kullanılıyor ise burnun üzerine binmesini önlemek maksadıyla bant kullanılmalıdır.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  3

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*