Burun estetiği öncesinde şeklin tasarlanması

Burun estetiği öncesinde şeklin tasarlanması

Burun estetiği olmayı düşünen veya karar veren herkesin kafasında en çok gidip gelen sorular; acaba nasıl bir buruna sahip olacağım? ameliyattan sonra oluşacak burun şeklini beğenecekmiyim, veya yeni burnum yüzüme yakışacak mı? şeklindeki sorulardır.

Bunlar doğal olarak çok haklı endişelerdir. Çünkü şeklini değiştirmek istediğiniz ve estetik cerraha emanet edeceğiniz organ yüzünüzün en çok ortada olan ve görünümü ile karakterinizi etkileyen burnunuz’dur. İlk muayene sırasında estetik cerrahınızın bulguları ve sizin görüntüye ve nefes alma fonksiyonuna bağlı şikayetlerinizin bir araya getirilmesi ile ameliyat şekli için bazı belirleyici noktalar tespit edilecektir. Örneğin; ameliyatın hangi teknikle yapılacağı (açık, kapalı), burun sırtından doku çıkarılıp çıkarılmayacağı, burun ucunun kaldırılıp kaldırılmayacağı gibi.

Daha sonraki aşamada rutin uygulama şöyle olmaktadır. Kişinin yüzünün tamamını ve burun bölgesini içine alacak şekilde değişik pozlarda resimler çekilir. Bu resimler üzerinde yapılan anatomik yüz analizinde, burunun yüz bölgesinin diğer elemanlarına göre oranlarını, kendi bölümlerinin birbirine göre oranlarını ve burun bölümlerinin boyutlarını milimetre cinsinden hesaplanır. Böylece ilk muayenede kabaca edinilen fikirler metrik sistemde kayıt altına alınmış olur. Sonuçta; eğer çıkarılacak ise, burun sırtından çıkarılacak doku miktarı, eklenecek doku miktarları, burun ucunun desteğe ihtiyacı olup olmadığı, kaç mm lik destek gerektiği, burun kanatlarının daraltılıp daraltılmayacağı, daraltılacak ise ne kadar daraltılacağı, hangi bölgelere kıkırdak doku eklenmesi gerektiği gibi ameliyat planının önemli basamakları hesaplanmış oluyor.

Ancak biz estetik cerrahlara başvuran hastalarımızın beklentileri gün geçtikçe artmakta ve ameliyat sonrası olası görüntülerin bilgisayarda gösterilip gösterilemeyeceğini de sormaktadırlar. Estetik Cerrahınızın bilgisayarda oluşturduğu görüntü sizin ameliyat sonrası oluşacak burun şeklinizin birebir aynısı olmaz, sadece size yaklaşık bir fikir verebilir, ameliyat olmak konusunda kararsız iseniz bu görüntüye güvenerek ameliyat olmamanızı tavsiye ediyoruz Ancak seçtiğiniz hekimin önceki ameliyat sonuçlarını gördüyseniz, burun ameliyatlarını çok sayıda yaptığını biliyorsanız ve kendisine güvenerek ameliyat olmaya zaten karar verdiyseniz, böyle bir görüntü üzerinde hekiminizle birlikte fikir alışverişinde bulunmanın faydalı olabilir, Çünkü ortaya konacak hayali tasarımda hangi bölgeleri beğendiğinizi ya da beğenmediğinizi belirterek, beklentileriniz konusunda cerrahınızın daha çok bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilirsiniz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  16

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*