Burun Estetiği Öncesi Sigara Kullanımı

Burun Estetiği Öncesi Sigara Kullanımı

Eğer sigara tiryakisiyseniz ve burun estetiği ameliyatı olmayı düşünüyorsanız size kötü bir haberimiz var. Kendi sağlığınız için sigarayı bir süreliğine de olsa bırakmanız gerekiyor. Zira herhangi bir estetik ameliyatta en mühim şeylerden biri, dikiş hattının düzgün bir şekilde iyileşmesidir.

Sigara, dikiş hattındaki kanlanmayı ve doku oksijenlenmesini bozar ve muhteviyatındaki binlerce toksik maddeyle hücre rejenerasyonunu sekteye uğratır. Yaranın iyileşmesi için gerekli olan unsurlardan biri o bölgenin iyi kanlanması, kan dolaşımının yeterli derecede olması ve dokulara yeterli oksijenin gitmesidir. Sigara, ameliyat bölgesinde kan akımını azalmaktadır. Kanın o bölgeye oksijen taşıma kapasitesinde azalmaya sebep olur, gelen kanın taşıyabildiği oksijenin dokulara salınmasını bozar. Hastanın sigara içmesi bir yana, yanında sigara içilmesi dahi dikiş hatlarındaki kanlanmayı bozar.

Yalnızca sigara değil, nikotin sakızları ve bantları da zararlıdır. Bunlar da kan dolaşımını bozmaktadır. Bu nedenle burun estetiği ameliyatından en az 10 gün evvel ve sonraki 20 gün içinde sigara içmemenizi ve nikotin bantlarıyla sakızlarını kullanmamanız önerilir.

Estetik ameliyat olduğunuz dönemde sigara kullanmamanız gerektiği gibi alkol de almamalısınız. Zira alkol, vücutta su tutulmasına, ciltteyse kuruluğa sebep olur ve ameliyat bölgesinde bulunan ödemin çözülmesini geciktirir, bağışıklık sistemini zayıflatır. Ameliyattan evvel 48 saat içinde asla alkol almamalısınız. Çünkü alkol, ameliyatta hastaya verilen anestezi ilaçlarıyla etkileşir.

Bu nedenlerden ötürü ameliyattan önce ve sonra sigara ve alkol kullanımına ara vermelisiniz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*