Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatlarında görülebilecek mühim riskler arasında kanama riski vardır ve burunda meydana gelen bu kanamalar bazen ciddi bir hal alabilir. Genel olarak burun tıkanıklığı tedavisi maksadıyla burun içine yapılan estetik dışı işlemlerin neticesinde burunda kabul edilmeyen bir kanama görülmesi olasılığının arttığını söyleyebiliriz. Ekseriyetle Konka (Burun eti problemi) çözümü için yapılan ameliyatlarda bu ihtimalin daha çok olduğunu söylemek mümkün.

Burnun içinde bulunan damarla genellikle orta büyüklüktedir. Fakat herhangi bir kanama görülürse bu kanamalar genelde tehlikeli bir hal doğurmaz ve uygulanması kolay olan tamponlar sayesinde durdurulabilir.

  • Burun estetiği ameliyatının ardından burun içerisinde Şineşi ismi verilen yapışıklıklar teşekkül edebilir ve bu durum nefes almayı ameliyat evvelindeki nefes almadan daha güç bir hale getirebilir. Bu sorunun çözümü genellikle basittir ancak ikinci bir cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir.
  • Genelde görülmez fakat bazen burnun orta bölümünü oluşturan “Septum” ismi verilen bölgede delik oluşabilir. Genel olarak bir problem oluşturmaz fakat nefes alışverişi esnasında sesin çıkmasına yol açabilir. Bu durumun çözümü zordur ve tekrar opere edilmesi lazımdır.
  • Enfeksiyon olasılığı burunda neredeyse hiç görülmez. Zira burun kanlanması çok kuvvetli olan yapıya sahiptir ve iltihap durumuna direnç gösterir. Burun estetiği ameliyatı ardından bir hastanın burnunda enfeksiyon görülür ise o hasta rekorlar kitabına girebilir. Yani imkansız derecesindedir.

Burun estetiği ameliyatının ardından görülen estetik problemler veya burundaki deformeler neticesinde teşekkül eden yeni burun şeklini beğenmeyen kişiler için şaşılacak bir durum yoktur. Zaten burun estetiği ameliyatı sonrasında oluşan en büyük komplikasyon estetikliktir. Burun estetiği ameliyatı sonrası görülen estetik sorunlarına burun eğriliği, burun sırtı çökmesi, açık tavan, burun asimetri bozukluğu bir de nazal valfin bozukluğu nedeniyle nefes almada zorluk sorunları gösterilebilir.

Şunu belirtmeden geçemeyiz: Deneyimli cerrahların, ne yaptığının farkında olan cerrahların, hastaların üzerinde deneme yapmayan cerrahların yaptıkları veya yapacakları estetik cerrahi müdahalelerde bu komplikasyonların görülme ihtimali çok düşüktür. Estetik cerrahide ilk ameliyat çok mühimdir. Bu nedenle problemin tek ameliyatla düzeltilmesi gerekmektedir. Sıralanan diğer ameliyatlarda hataların düzeltilme ihtimali gittikçe düşmektedir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*