Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı tıp ile sanatın buluşma noktasıdır, diyebiliriz. Öteki estetik ameliyatlarda yine bir hassasiyet ve sanat söz konusudur ancak burun estetiği ameliyatında burun en üst düzeydedir. Zira burun, öteki organlarımıza göre çok daha ön plandadır. Bunun yanı sıra burunda yapılabilecek beklenmedik değişiklikler, kişiniz mutsuz olmasına ve bunalıma girmesine yol açabilir. Peki tıbbın böylesine ilerlediği bir noktada burun estetiği ameliyatının riskleri hala mevcut mu?

Tıbbın ve teknolojinin ilerlemesi ile burun estetiği ameliyatlarında başarı yüzdesi git gide artmaktadır. Fakat bu bir ameliyat olduğu için risk her zaman mevcuttur. Burun estetiği ameliyatı risklerini şu şekilde sınıflayabiliriz:

 1. Burun estetiği ameliyatı esnasındaki riskler
 2. Burun estetiği ameliyatından sonra 1 yıl içerisinde oluşabilecek riskler
 3. Burun estetiği ameliyatından 1 yıl sonra oluşabilecek riskler

Burun Estetiği Ameliyatı Esnasındaki Riskler

Burun estetiği ameliyatlarında genellikle genel anestezi kullanılmaktadır. Bu da bazı hastalar için risk teşkil etmektedir. Keza bu nedenle genellikle ameliyat öncesinde anestezi doktoruyla bir görüşme sağlanır ve kendini bu hususta hastayı bilgilendirir. Hastanın kullandığı ilaçlar, tansiyon, kalp rahatsızlıkları gibi konularda bilgilenmeye çalışır. Bu bilgilerle ameliyatta meydana gelebilecek riskler engellemeye çalışırız. Bilhassa kan sulandırıcı ilaçların ameliyat evvelinde kullanılması tavsiye edilmez.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra 1 Yıl İçerisinde Oluşabilecek Riskler

 • Burun estetiği ameliyatından çıktıktan sonra anesteziden çıkmanın etkisi ile bazı rahatsızlıklar hissetmeniz mümkündür. Bunlar daha çok bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklardır. Bunlar için hekiminiz size gerekli ilaçları verecek ve bu durumun önüne geçmeye çalışacaktır.
 • Burun estetiği ameliyatı olan hastalarda en şık karşılaşılan durum, göz altlarında oluşan şişlik ve morluktur. Fakat bunlar zaman içerisinde geçecektir. Bilhassa şişliklerin tam anlamıyla geçmesi için doktorlar 1 sene süre verirler. Ameliyatın hemen ardından da buz uygulamalarıyla şişliklerin azalması sağlanabilir.
 • Burun estetiği esnasında atılan dikişlerin bilhassa ilk 2 hafta içerisinde atması riski vardır. Böyle bir durum başınıza gelirse hemen doktorunuza ulaşmalı ve gerekli yardımı almalısınız.
 • Burun estetiği ameliyatı sırasında kullanılan tamponlar enfeksiyona sebep olabilmektedir. Bu nedenle enfeksiyon riskinin önüne geçmek için genellikle ameliyatın ilk 1 haftalık sürecinde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatından 1 Yıl Sonra Oluşabilecek Riskler

 • Soluk alıp verirken, burnunuzdan ıslık sesi gibi bir ses çıkabilir. Zaman içerisinde düzelebilecek bir sorundur ancak düzelmezse basit bir operasyonlar o tıkanıklık sorunu çözülebilir.
 • Bireyin gelişimini tamamlamadan yapılan operasyonlarda, burun kemiği büyümeye bağlı olarak değişebilir.
 • Bilhassa açık teknikle yapılan ameliyatlarda görülen iz kalma durumu olabilmektedir. Bu sorun da verilen kremler ile azaltılmaya çalışılır.

Saydığımız bütün riskleri asgari düzeye indirmek biraz da burun estetiği ameliyatı olacak hastaların elindedir. Hastalar, ameliyat olacağı doktoru iyice araştırmalıdır. Doğru beslenen ve kendine iyi bakan kişilerde bu riskler en aza inmektedir.

 • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*