Burun Estetiği Ameliyatını Kim Yapmalı?

Burun Estetiği Ameliyatını Kim Yapmalı?

Burun estetiği ameliyatını plastik cerrahlar mı yoksa KBB (Kulak Burun Boğaz) Operatörleri mi yapmalıdır?

Bu sorunun cevabı burun estetiği ameliyatı olmak isteyenler için merak konusudur. Her iki taraf da olaya kendi açısından bakar ve buna göre ortaya iddialarını sürerler. Esasında doğru olan burun estetiği ameliyatını, bu işi yapmayı en iyi bilen kişinin gerçekleştirmesidir.

Bu sual, estetik cerrahinin çok daha geniş kitlelere hitap etmesi ve burun estetiğine talebin artması ile sorulmaya başlandı. Çünkü daha evvelinde burun estetiği ameliyatını hemen hemen tamamen plastik cerrahlar yapardı. Artan hasta sayısı bazı Kulak Burun Boğaz uzmanlarını burun estetiği ameliyatı yapmaya sevk etti.

KBB uzmanları, uzmanlık eğitimleri süresince birçok burun ameliyatına girerler fakat bu ameliyatların çok büyük bir bölümü nefes alma zorluğunu gidermek için yapılan ameliyatlardır. Ancak Plastik Cerrahların uzmanlık eğitimleri süresince girdikleri burun ameliyatlarının çok büyük bir kısmı estetik maksatlıdır.

KBB uzmanları burun ameliyatını Fasyal Plastik Cerrahların yapması gerektiğini ve ABD’deki Fasyal (Yüz) Plastik Cerrahların %60’ının Kulak Burun Boğaz uzmanı olduğunu söylerler. Türkiye’de Fasyal (Yüz) Plastik Cerrahi isminde bir uzmanlık dalı bulunmamaktadır. Kendisini Fasyal Plastik Cerrahı olarak tanıdan bir Kulak Burun Boğaz uzmanından bunu belgeyle ispat eden ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş Fasyal Plastik Cerrah diplomasını görmek istediğinizde durumun net hale gelecektir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Fasyal Plastik Cerrahi ismi altında bir dal vardır. Plastik Cerrah ve Kulak Burun Boğaz uzmanları, kendi uzmanlıkları üzerinde 2 senelik bir eğitim gördükten sonra Fasyal Plastik Cerrah ismini alırlar ve bunun ardından yalnızca yüz estetiği ameliyatı ile alakadar olurlar. Yani bundan sonra bir Kulak Burun Boğaz uzmanı hem bademcik ameliyatı hem de burun estetiği ameliyatı yapamayacaktır.

Aynı şekilde bir Plastik Cerrah da hem burun estetiği hem de meme estetiği yapamayacaktır. Zira artık Kulak Burun Boğaz ya da Plastik Cerrahi uzmanı değil Fasyal Plastik Cerrahi uzmanıdır.

Türkiye’de Fasyal Plastik Cerrahi adında bir dal bulunmamaktadır. Yüz estetik cerrahisi, Plastik Cerrahi dalının alt konusudur. Fasyal Plastik Cerrah olduğu iddiasında olan Kulak Burun Boğaz uzmanlarının yüz estetiği ismi altında yalnızca burun estetiğiyle ilgilendiklerini fakat örneğin; yüz germe, kulak estetiği ve göz kapağı estetiği gibi ameliyatları gerçekleştiremiyor olmaları da ayrı bir hakikattir.

Burun estetiği ameliyatını, bu alanda tecrübesi ve eğitimi bulunan bir doktorun yapması en doğrusudur.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*