Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat etmeliyim?

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat etmeliyim?

Burun estetiği ameliyatınızın ardından iyileşme süreci için zamana ve sabra ihtiyaç vardır. Burun estetiği ameliyatından sonra bakıma aktif olarak katılmanız ameliyatın kendisi kadar önem arz etmektedir.

Aşağıda listelediğimiz tavsiyeleri lütfen uygulayınız ve anlamadığınız noktaları mutlaka doktorunuza sorunuz.

 1. Ameliyathaneden burnunuzun içindeki tamponlarla çıkacağınız için burnunuzdan nefes alamıyor olabilirsiniz. Bu dönemde ağzınızdan nefes almalısınız. Tamponların burnunuzda ne kadar kalacağına doktorunuz karar verecektir.
 2. Yeterli miktarda sıvı tüketmeniz mühimdir. Yudum yudum içeceğiniz meyve suyu, su ve hafif içecekler ağızdan nefes almanın sebep olduğu ağız kuruluğunu bir nebze hafifletecektir. Bir şey içerken pipet/kamış kullanmayınız. Yumuşak ve kolay çiğnenebilen yiyecekler yiyiniz. Dudaklarınızı nemli tutabilmek için jel ya da dudak kremleri kullanınız.
 3. Yalnızca doktorunuzun verdiği ilaçları kullanınız. Aspirin ya da aspirin muhteva eden ilaçlar veya kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar kullanmayınız.
 4. Burnunuzdaki pansumanlar duruyor ise uyurken ya da istirahat ederken başınızı, en az iki yastık olacak şekilde yüksekte tutunuz. Mümkün olduğunca gün boyu başınızı dik tutmaya dikkat ediniz. Bu, normal kan dolaşımını koruyacak ve ameliyatın ardından oluşacak şişliğin azalmasına yardım edecektir.
 5. Burnunuzdan bir miktar sızıntı olması doğaldır. Bu sızıntı pembe/açık kırmızı renkli olacaktır. Ancak devamlı kırmızı kan geliyorsa bunu doktorunuza telefonla bildirmelisiniz.
 6. Ameliyattan çıktığınız zaman burnunuzun üzerinde iki kat plaster ve bir alçı atel olacaktır. Bunlar, burnunuza şekil vermek kadar burnunuzun korunması için de mühimdir. Bu pansumanları ellemeyiniz ve bozmayınız. Bir hafta içerisinde doktorunuz tarafından çıkarılacaktır.
 7. Burnunuzun altındaki küçük tampon, gerektiği zaman değişebilir ya da hiçbir kanama yoksa çıkarılıp atılabilir.
 8. Burun deliklerinizi ovalamayınız ya da burnunuzu silmeyiniz. Ellerinizi burnunuzdan uzak tutunuz. Burnunuzu bir yere çarpmamaya dikkat ediniz. Ön tarafta düğmeli kıyafetler tercih ediniz. Tişörtlerden ve balıkçı yaka giyeceklerden uzak durunuz.
 9. Dişlerinizi dikkatle fırçalayınız ve yalnızca yumuşak bir diş fırçası kullanınız. Dudaklarınızı büzmeyiniz ya da üst dudağınızı gerektiğinden fazla yukarı kaldırmaya çalışmayınız.
 10. Burun estetiği ameliyatınızdan sonra iki hafta süreyle ıkınmayınız, eğilmeyiniz, ağır şeyler kaldırmayınız (bilhassa küçük çocuklarınızı), efor gerektiren egzersizlerden ve spordan kaçınınız.
 11. Bir ay boyunca direkt güneş ışınına maruz kalmayınız.
 12. Burnunuzun dışındaki pansumanlar çıkarıldığı zaman çevre dokularda bir miktar şişme ve renk değişikliği göreceksiniz. Burnunun şiş ve ucu yukarı dönmüş görülebilir. Bu durum zaman içerisinde kendiliğinden düzelecektir.
 13. Burnunuzun ucunda ve bazen de üst dudağınızda uyuşukluk olabilir. Bu durum birkaç hafta içerisinde geçecektir.
 14. Tamponlar çıkarıldıktan sonra burnunuzu nazikçe günde 2 – 3 defa kulak temizleme çubuğuyla musluk suyu kullanarak temizleyebilirsiniz. Kulak temizleme çubuğunu burun deliğinizden yukarı doğru sokmayınız.
 15. Tamponlar alındıktan sora bile burnunuz tıkalı olacaktır. Bur dokuların, cerrahiye normal bir yanıtıdır. Bir hafta boyunca sümkürmeyiniz, teşebbüs etmeyiniz. Aksırmak, sümkürmek mecburiyetinde kaldığınız zaman her iki burun deliğiniz açık bir şekilde, bunu nazikçe yapınız. Burun spreyleri ya da damlaları kullanmayınız. Eğer hapşırmak mecburiyetinde kalırsanız ağzınız açık hapşırınız.
 16. Ameliyatınız süresince almış olduğunuz, sakinleştirici ya da uyuşturucu ilaçların kullanımından sonra bitkinlik ve zafiyet epey sık görülür. Bir ya da birkaç gün içinde kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Bazen de uykusuzluk görülebilir. Bunu hafifletmek için ilk hafta süresince size uyku ilacı verilebilir.
 17. Ameliyattan 12 ila 36 saat sonra depresyon görülmesi nadir değildir. Burnunuzun ameliyattan sonraki ilk görüntüsü sizi şaşırtabilir. Sabırlı ve gerçekçi olmalısınız. Unutmayın ki zamanla burnunuz düzelecek ve daha iyi olacaktır. Burnunuzun tam manasıyla iyileşmesi 6 ila 12 ay süre gerektirebilir.
 18. Pansumanlar alındıktan sonra iş hayatınıza dönebilirsiniz. (Yaptığınız işin türüne bağlıdır.) Küçük yara berelerin gizlenmesini isterseniz makyaj yapabilirsiniz.
 19. Ameliyatın ardından doktor randevularınızın hepsine gidiniz. Bunlar, doktorunuzun iyileşmenizi ve burnunuzun gelişimini izleyebilmesi ve burnunuzun görünümündeki gelişimi değerlendirebilmesi için çekilecek olan fotoğraflar için gereklidir. Ameliyatın ardından randevular ekseriyetle 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 aya verilmektedir.
 20. Ameliyatın ardından mecburi olmadıkça iki ay gözlük kullanmayın. Gözlükler yalnızca alçı tel yerindeyken takılabilir. Bu dönemden sonra bir parça bantla alnınıza asılmalıdır. Bunun nasıl yapıldığı size gösterilecektir.
 • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*