Burun Estetiği Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun estetiği ameliyatından sonra doktorun yönergelerini uygulamak, burunda meydana gelebilecek morluk, şişlik ve ödem oluşumu bakımından mühimdir.

Burun estetiği ameliyatlarının ardından iyileşme zamanla olmaktadır. Ameliyatın tipine göre iyileşme zamanı 6 – 12 ay sürebilmektedir. Bu süreçte burun, ilk haftalarda çok daha çabuk şekil değiştirir; sonraki haftalarda ise bu şekil değişikliği daha yavaş seyreder.

Bu nedenle ameliyattan sonra burunda çok fazla ödem olması burnun istenen görüntüsünü hemen vermeyebilir. Zaman içerisinde burundaki ödem azalacak ve cilt normal kalınlığına ulaşacaktır. Böylece burun istenilen şekle kavuşacaktır.

İstenilen neticenin oluşması, aynı zamanda ameliyat esnasında kullanılan tekniğe ve yapılan işlemlere bağlıdır. Burunda zamanla oluşan farklılıklar için doktor takibinde olmak gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası Morluk ve Şişkinlikler Ne Zaman Geçer?

Burun estetik ameliyatından sonra göz etrafında şişlik ve morluklar oluşabilir. Burun estetik ameliyatı sırasında kullanılan kanama kesici ilaçlar, morarma ve şişme şikayetlerini azaltmaktadır.

Burun estetiği sonrası asgari 2 gün boyunca göz çevresine periyodik aralıklarla 15 dakikalık uygulanacak buz kompresi uygulaması hastanın şikayetleri daha kısa sürece en aza indirecektir. Buz kompresi yapılırken burunda bulunan alçı korunmalıdır.

Burun estetiği ameliyatından sonra oluşan morluklar 7. günde ilk günlere göre yarı yarıya azalır. 14 ila 21. günler arasındaysa morluk tamamıyla geçer. Şişliklerin tamamıyla geçmesi ise 6 ayı bulabilmektedir. Sizi rahatsız etmeyecek seviyede bir ödemse daha uzun sürede geçecektir.

Rinoplastiden Sonra Neleri Yapmaktan Kaçınmak Gerekir?

Burun ameliyatından sonra evde dinlenilmelidir. Fakat 2 gün sonra okul veya çok yorucu olmayan iş yaşamına dönülebilir. Günlük rutine dönmek ise birkaç hafta sürebilir.

Hasta, normal günlük yaşamına geçmeden evvel mutlaka cerrahından daha detaylı bilgi almalıdır. Estetik ameliyat olan kişi, yüksek efor (koşma, yüzme vs.) gerektiren hareketlerden ve egzersizlerden asgari 2 hafta uzak durmalıdır. 8 hafta süreyle burun korunmalı, makyaj yaparken ya da yüz yıkanırken nazik ve dikkatli olunmalıdır.

Gözlük kullanan hastalar, burundaki atel çıkarıldıktan sonra gözlük kullanırken dikkatli olmalıdır. Gözlük ayakları 2 ay burun sırtına oturmamalıdır. Gerek varsa kontak lens kullanmak daha faydalıdır.

Burun estetiği ameliyatından sonra doktor, hastasını sık sık kontrole çağıracaktır. Eğer bir şikayetiniz mevcutsa bunu doktorunuzla paylaşın ve aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*