Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Burnun İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Burnun İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Evvela, burun estetiği ameliyatı sonrası için doktorun verdiği yönergeleri uygulamak, burunda meydana gelebilecek morluk, şişlik ve ödem teşekkülü bakımından önem arz etmektedir.

Burun estetiği ameliyatlarının ardından iyileşme zamanla gerçekleşmektedir. Burun ameliyatının tipine göre iyileşme 6 ila 12 ay sürebilir. Bu süreçte burun, ilk haftalarda çok daha çabuk şekil değiştirirken, sonraki haftalarda bu şekil değişikliği daha yavaş seyretmektedir.

Bu nedenle burun estetiği ameliyatının ardından burunda çok fazla ödem olması burnun istenen görüntüsünü hemen vermeyebilir. Zamanla burundaki ödemin azalacağı ve cilt normal kalınlığına kavuşacağı için burun arzu edilen şekle belli bir süre sonra ulaşacaktır.

Öte yandan burun estetiği ameliyatı sonrasında istenilen neticenin oluşması ameliyat esnasında kullanılan tekniğe ve yapılan işlemlere bağlıdır. Burunda zaman içerisinde meydana gelen farklılıklar için doktorla beraber takip edilmesi gerekmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Morluk ve Şişlikler Ne Zaman Geçer?

Burun estetik ameliyatı ardından meydana gelebilecek durumlardan biri göz etrafındaki şişlik ve morluklardır. Burun estetiği ameliyatı sırasında kullanılan kanama kesici ilaçlar sayesinde morluk ve şişkinlik şikayetleri daha aza inmiştir.

Ameliyat ardından asgari 2 gün süresince göz çevresine periyodik aralıklarla 15 dakikalık uygulanacak buz kompresi uygulaması kişinin şikayetlerini daha hızlı bir şekilde en az seviyeye indirecektir. Bu sırada burunda bulunan alçı korunmalıdır.

Ameliyatın ardından oluşan morluklar 7. günde ilk günlere göre yarı yarıya azalmaktadır. 14 ila 21. günler arasında ise morlukla tamamıyla geçer. Şişliklerin tamamen inmesi ise 6 ayı bulabilir. Sizi rahatsız etmeyecek seviyede bir ödemse daha uzun sürede kaybolacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Neleri Yapmaktan Kaçınılmalıdır?

  • Burun estetik ameliyatı bittikten sonra evde dinlenilmelidir. Fakat 2 gün sonrasında okul veya çok yorucu olmayan iş yaşamına dönülebilir. Günlük rutine geri dönmek ise birkaç hafta sürebilir.
  • Hasta, normal günlük yaşamına geçmeden evvel mutlaka cerrahından bilgi almalıdır. Burun estetiği ameliyatını olan kişi koşma, yüzme gibi yüksek efor gerektiren hareketlerden asgari 2 hafta kaçınmalıdır. 8 hafta süreyle burun korunmalı, makyaj yaparken yüz yıkanırken nazik ve dikkatli olunmalıdır.
  • Yanı sıra şayet gözlük kullanılıyorsa, burundaki atel çıkarıldıktan sonra gözlük kullanımına dikkat edilmelidir. 2 ay süresince gözlük ayakları burun sırtına oturmamalıdır.
  • Gerek duyulursa kontak lens kullanmak daha yararlı olacaktır.
  • Doktorunuz burun estetiği ameliyatından sonra da sizi sık sık kontrole çağıracaktır. Bu kontroller sırasında şayet bir sıkıntınız varsa doktorunuzla paylaşın ve aklınıza takılan soruları doktorunuza sorun.
  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*