Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatında da dikkat edilmesi, uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar, ameliyatın ve ameliyat sonrasının hasta açısından iyi geçmesi için gerekli olan kurallardır. Burun estetiği ameliyatı öncesinde beslenme konusu da, hastalar tarafından merak edilen bir husustur.

Burun estetiği ameliyatından önce kendinize birkaç haftalık sağlıklı beslenme detoksu uygulayın. Sigara ve alkol tüketmeyin. İyi beslenin.

Ameliyat öncesinde kesinlikle kilo vermek amaçlı diyet yapmayın. Fakat kilo almanıza sebep olacak bir beslenme tarzından da uzak durun.

Zengin protein muhteva eden et, süt, yumurta gibi gıdaları ve vitamin kaynağı olan taze meyve – sebze tüketimine özen gösterin. Sağlıklı bir şekilde beslenmeye çok özen gösterin.

Hiçbir gıdada aşırıya kaçmayın. Çünkü bazı besinler beklenmedik problemlere sebep olabilir. Örneğin; ameliyattan önce kiraz yerseniz, aspirin içmiş gibi olursunuz. Yani kan pıhtılaşmanız bozulur ve ameliyatın ardından çok şişlik ve morluğunuz oluşur.

Bu nedenle ameliyatın öncesinde badem, taze ve kuru üzüm, elma, kayısı, kiraz, şeftali, erik, domates ve salatalık gibi salisilik asit içerdiği için aspirin benzeri etki yapan gıdaları burun estetiği ameliyatından kısa bir süre önce almayın.  Zira bu gıdalar seyrek de olsa kanamayı artırabiliyor.

Burun estetiği ameliyatı öncesinde vitamin alabilirsiniz ancak yüksek doz vitamin almanız fayda vermez, zarar verir. Bilhassa A, C ve E vitaminleri yüksek dozda alınırsa iyileşmenizi kötü yönde etkileyebilir. Fakat günlük ihtiyacınız olan dozu alırsanız yarar sağlar.

Özellikle çinko ve selenyum, yara iyileşmesini hızlandırdığı için normalden daha yüksek dozlarda alınmaları yarar sağlayabilmektedir.

Balık yağı, keten tohumu, omega 3 içeren bütün ürünler, sarımsak, zencefil gibi besinler de burun estetiği ameliyatından en az 1 ay önceden terk edilmesi gereken ürünlerdir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*