Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burundaki türlü dezenformasyonlar, kişinin nefes almasını zorlaştırabilir. Kaza, darbe, düşme gibi nedenlerden ötürü burun kemiği kırıldığı zaman burun delikleri kısmen kapanır. Bu durum çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Şayet böyle bir dezenformasyon durumu mevcutsa en kısa zamanda uzman bir cerraha başvurmak ve burun estetiği ameliyatı olmak gerekir. Peki burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Evvela burnun çok hassas bir doku olduğunu söylemek gerekir. Bu bölgede hem deri hem kemik hem de kıkırdak vardır. Bu nedenle uzman bir hekime başvurmak lazımdır. Ayrıyeten estetik cerrah ne kadar uzman olsa da muhtelif riskler söz konusudur. Bundan ötürü burun estetiği ameliyatı yaptırırken güzellik kaygısı ikinci planda kalmalıdır. Estetik cerraha sadece mecburi zamanlarda başvurulmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı yapılmadan evvel bölgeye lokal anestezi uygulanır. Şayet herhangi bir semptom olmaz ise ameliyatın takriben 2 saatte biteceğini belirtmek gerekir. Burun estetik ameliyatında açık ve kapalı olmak üzere iki yöntem uygulanmaktadır. Birtakım incelemelerin yapılmasından sonra ameliyatın nasıl yapılacağı kararlaştırılır.

Açık Burun Ameliyatı

Burnun iç ve dış bölümlerinde kesikler açılır. Ardından bu kesiklerden burnun iç bölümlerinde yer alan kıkırdaklar düzeltilir. Basit cerrahi uygulamalarında ekseriyetle bu yöntem uygulanmaktadır. Bilhassa burnun uç bölümünde bulunan dezenformasyonlar bu yöntemle giderilmektedir.

Kapalı Burun Ameliyatı

Burnun orta kısmındaki eğrilikler düzeltilir. Şayet nefes almayı kısıtlayan ya da engelleyen bir kemik veya et varsa bu durum, kapalı burun ameliyatı ile törpülenir ya da alınır.

Burun estetiği ameliyatından sonra hasta hemen taburcu edilebilir. Fakat bir gece klinikte dinlenmek yararlı olacaktır. Sanılanın aksine ameliyat sonrasında, burun bölgesinde çok büyük ağrılar olmaz. Fakat bu süreçte burnun çok hassas olacağının da ayırdında olmak gerekir. Bir müddet cerrah tarafından verilen bandı takmak gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatından sonra yanaklarda ve gözaltı torbalarında şişlikler oluşması normal bir durumdur. Bunlar vücudun müdahaleye karşı gösterdiği gayet doğal belirtilerdir. Bu belirtiler ekseriyetle 15 gün içerisinde geçer fakat belli bir süre geçtikten sonra hala devam ediyorsa mutlaka ameliyat olunan yere başvurulmalıdır.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*