Burun Estetiği Ameliyatı İçin Uygun Özelliklere Sahip misiniz?

Burun Estetiği Ameliyatı İçin Uygun Özelliklere Sahip misiniz?

Estetik burun ameliyatı yüzün genel görüntüsü üzerinde baskın bir etkisi olan ameliyattır. Yüzün bütün şeklini değiştirmese de yüze çok daha güzel ve çok daha çekici bir hava katabilir. Burun şekli veya yüz görünümü sebebiyle kendine olan güveni düşük olan kişiler için güven kazandırıcı bir ameliyattır. Burun estetik ameliyatının bu hususiyeti, yüzünüzün şeklinin ve ifadesinin değişeceği veya kaybolacağı, yüzün tamamen farklı bir görünüm kazanacağı, yüzün harika ve kusursuz bir hal alacağı, hayalleri kurulan yüz ve burun şekline kavuşulacağı, insanların burun estetiği yaptırmış kişiye daha özenli davranacağı, her şeyin daha iyiye, daha güzele gideceği yönünde yorumlanmamalıdır. Burun estetiği ameliyatı olmayı düşünen hastalar, önce kendisini ameliyat olmaya yönelten sebepleri analiz etmeli, ne tür bir beklentide olduğunu düşünmelidir. Burun estetiği ameliyatından mucizeler beklemeyen, mükemmeliyet arayışında olmayan, realist olan, gerçekleri idrak edebilen, mevcut burun şeklinden daha iyisini, daha güzelini kabul edebilecek olgunluğa ve şuura sahip olan kişiler, burun estetiği ameliyatı için uygun aday kabul edilir.

Kemik ve Kişilik Gelişimi Çok Önemlidir…

Burun estetik ameliyatı için yaş haddi kemik ve kişilik gelişimi ile bağlantılıdır. Kemik gelişimini tamamlamamış bir adayın burun estetiği ameliyatı yaptırması önerilmez. Zira gelişim tamamlanmadığı için ileride burunda değişiklikler meydana gelebilir. Kemik gelişiminin tamamlanması için önerilen süre 18’dir. 18 yaşından itibaren her yaşta burun estetiği ameliyatı yaptırılabilir.

Kemik gelişimi kadar önemli olan bir diğer husus ise kişilik gelişimidir. Burun estetiği yaptırmak için uygun olan adaylar, ideal olarak genel sağlık durumu iyi, zihinsel ve bedensel kemale ulaşmış, hiçbir ruhsal sağlık sorunu olmayan, sağlıklı olarak düşünebilen ve karar alabilen, gerçekdışı ve mucizevi beklentilere sahip olmayan, burnunda hakikaten görünümle alakalı estetik veya tıkanıklık ve nefes alma zorluğu gibi fonksiyonel sorunu olan kişilerdir.

Davranış bilimleri içerisinde yer alan, beden disformik bozukluğu olarak isimlendirilen hallerde, bedensel görünümle alakalı olarak gerçekte var olmadığı halde, bir sorun var sanılabilir veya var olan bir sorun, kusur olduğundan çok daha büyükmüş gibi algılanabilir. Bu tip hastalar, kendilerini algılayış şekillerinin yanlış olduğunu kesinlikle kabul etmez. Burun, bu tür psikolojik hastalıklara en çok konu olan uzuvlardandır. Burnunda herhangi bir kusur, sorun olmadığı veya önemsenmeyecek denli bir kusur olduğu halde hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında olmayan veya önemsenmeyecek derecede var olan kusur, hasta tarafından çok büyük bir problem haline getirilebilir. Bu durum ameliyatın ardından olmuşsa doğrudan doktora da yansıtılır. Dolayısıyla burun estetiği ameliyatı adayları, doktorlar tarafından titizlikle seçilmektedir.

Psikolojik Olgunluk Şarttır…

Burun, yüzün tam ortasında, bakışların odaklandığı noktada olduğu için şekli bakımından eleştiriye en çok maruz kalan uzuvdur. Burun şeklinde hem gelişimsel şekil bozuklukları hem darbeler neticesi teşekkül eden deformiteler göze batıcı etki oluşturur. Kişi, burnunun şekli ile alakalı eleştirilere, esprilere, alaylara maruz kalır. Bu duruma kişiliği oturmuş, ruh sağlığı yerinde ve sağlam karakterli kişiler göğüs gerebilir. Fakat henüz bekar olup kendisini karşı cinse beğendirme kaygısı taşıyan, hem sosyal yaşamında hem iş yaşamında daha iyi konuma erişme amacında olan kişilerin, sosyal kabullendirme dürtüsüyle burun estetiği ameliyatı olma eğilimi çok daha fazladır.

Burun estetiği için uygun bir adayda aşağıda sıraladığımız özelliklerden en az biri bulunmalıdır.

  • Burun yüze göre geniş ya da uzundur.
  • Burun kemiği kırık veya eğridir.
  • Kaza ya da darbe gibi bir sebepten ötürü burun şekli değişikliğe uğramıştır.
  • Burnun iki tarafında da gözle görülür bir asimetri vardır.
  • Yan profilden bakıldığı zaman burun ucu düşüktür.
  • Burun delikleri burnun genel şekline uygun değildir.
  • Burunla dudak arasındaki açı ya çok dar ya da çok geniştir.
  • Burun sırtında kemer yapısı vardır.

Burun estetiği ameliyatlarında alınacak neticenin kişiyi memnun edip etmeyeceği bütün bu faktörler dikkate alınarak öncesinden hissedilebilir. Burun ameliyatı bakımından uygunluk kriterlerine sahip bir adaya, cerrahi ve bilimsel ilkelerden ödün vermeden bir burun ameliyatı uygulandığında alınacak neticenin başarısı üzerine kimsenin şüphesi olamaz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  3

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*