Burun Eğriliği (Septum Deviasyonu) Nedir?

Burun Eğriliği (Septum Deviasyonu) Nedir?

Burun eğriliği yani septum deviasyonu, burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemikle kıkırdaktan oluşan bölmenin bir tarafa veya bazen her iki tarafa doğru eğilmesidir.

Burun Eğriliğinin Sebepleri Nelerdir?

Burun eğriliği, burna gelen darbeler, düşme ya da yüz kemiklerinin gelişmesi esnasında kemiklerin birbirleriyle orantısız büyümesi neticesi ya da bebeklikte de alınan darbeler hatta doğum sırasında meydana gelen travmalar sonucu oluşabilir.

Burun eğriliği, burun tıkanıklığının en yaygın bilinen sebeplerindendir. Burun tıkanıklığı gece vakitlerinde daha çok hissedilir. Yanı sıra ağız açık, horlama, sabah kalkıldığı zaman boğazda kuruluk ve yanma hissi, çabucak yorulma, baş ağrısı, geniz akıntısı, öksürük gibi şikayetler de kişiye rahatsızlık verebilir.

Burun Eğriliğinin Sakıncaları Nelerdir?

Burun eğriliği, burun tıkanıklığı yaparak kişinin rahatça nefes almasını engeller. Ayrıyeten burun eğriliği, bilhassa geceleri ağızdan nefes alma sebebiyle solunum havasının nemi ve ısısı ayarlanamaz ve süreğen farenjitin meydana gelmesini kolaylaştırır.

Burun eğriliği, sinüslerin normal bir şekilde çalışmasını engelleyerek sinüzite; meydana getirdiği geniz akıntısıyla da larenjit ve bronşite sebep olabilir. Bilhassa ileri yaşlarda oksijen alınmasını azaltır ve bunun neticesinde akciğer ve kalp hastalıklarının meydana gelmesine ya da var olan hastalığın iyileşmesinin güçleşmesine neden olur.

Burun Eğriliği Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor, hastanın şikayetlerini dinledikten sonra hastaya burunla alakalı bir travma ya da ameliyat geçirip geçirmediğini sorar. Bu sorudan sonra doktor, burun içini ve septumun pozisyonunu muayene eder. Bu muayene, burun kanatlarını, herhangi bir rahatsızlığa sebep olmadan açan bir alet yardımı ile ve gerekiyorsa endoskop ismi verilen optik cihazlarla yapılır. Burun eğriliği teşhisi için genellikle başka bir incelemeye gerek kalmaz. Fakat, doktor hastanın şikayetlerinin sinüzit ve alerji gibi daha başka sebeplere bağlı olduğu fikrindeyse bunların teşhisine dair testler ve laboratuar incelemeleri de yapılmasını isteyebilir.

Burun Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Burun ortasında bulunan kıkırdak yani septum kıkırdağı – kuadrangüler kıkırdak, birçok kişide düz olmadığı için kişiye rahatsızlık vermeyen hafif derecedeki eğriliklerin tedavi edilmesi gerekmez. Fakat sorun oluşturan eğrilikler tedavi edilmelidir. Tedavinin tek yolu ise ameliyattır.

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) İçin Yaş Sınırı Var mı?

Çocukluk döneminde tespit edilen burun eğriliğinin cerrahi tedavisi, yüzün büyüme merkezleri ve yüzün kemik gelişimini bozmamak amacıyla genel olarak 18 yaşından evvel yapılmaz. Erişkinlerde ise büyüme merkezleri aktif olmadığı için burun eğriliği ameliyatlarının yüzün şekli üzerinden herhangi bir olumsuz etkisi olmaz.

Burun Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti) Nasıl Yapılır?

Burun eğriliği ameliyatında kemik ve kıkırdaktaki eğri bölümlerin düzeltilmesi işlemi gerçekleştirilir. Düzeltilemeyecek raddede eğri bölümler ise dışarı çıkartılır.

Burun Eğriliği Ameliyatı Hasta İçin Zor mudur?

Burun eğriliği ameliyatı, ameliyat tekniğindeki son gelişmelerle kolay bir ameliyat olarak addedilir. Fakat gene de bunun bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır. Hem lokal hem de genel anestezinin bazı riskleri bulunmaktadır. Lakin bu da son derece azalmış bir risktir. Burun eğriliği ameliyatı süresi değişmekle beraber takriben 1 saat olarak kabul edilir. Ameliyat sonunda hastanın burnuna tampon yerleştirilir ve bu tamponlar 2 ila 5 gün yerinde bırakılır. Tamponlar baş ağrısına ve uyuma güçlüğüne sebebiyet verebilir. Tamponlar çıkartıldıktan sonra hasta normal yaşantısına devam eder.

Burun Eğriliği Ameliyatında Ne Gibi Problemler Çıkabilir?

Burun eğriliği ameliyatı (septoplasti), komplikasyon yüzdesi son derece düşük bir ameliyattır. Seyrek olarak burun içindeki bölmede, hasta için herhangi bir sakında oluşturmayan delik meydana gelebilir. Burun bölmesinden aşırı miktarda kemik ve kıkırdak çıkartılı ise burun sırtında bir çökme meydana gelebilir. Bu nedenle burun eğriliği ameliyatı, tecrübeli bir kulak burun boğaz doktoru tarafından yapılmalıdır.

 

 

 

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*