BURUN AMELİYATI KEMİK EĞRİLİĞİ

BURUN AMELİYATI KEMİK EĞRİLİĞİ

Burun tıkanıklığının en önemli sebepleri burnun orta hattındaki kıkırdak ya da kemik eğrilikleri ile burun etlerindeki kalıcı şişmelerdir. Burnun orta hattındaki ve konkalardaki bu yapısal bozukluklar, nefes alma kanalını direkt kapatarak burnun solunum fonksiyonunu bozar.Burunda orta hatta bulunan kıkırdak ve kemik eğrilikleri sonucu oluşan tıkanıklık ve nefes problemlerini gidermek için burun ameliyatı kemik eğriliği işleminden söz edilebilir.

Burun kemiği eğriliğinin neden olduğu semptomlar

Burun kemiği eğriliği, burun tıkanıklığının yanı sıra sinüslerin boşalmasını sağlayan sinüs ağızların tıkayarak tekrarlayan sinüzit ataklarına, orta kulak enfeksiyonuna ve sürekli ağızdan soluma nedeni ile boğaz arka duvarı tahribatına yani farenjit rahatsızlığına yol açabilir. Burundaki bu eğrilikler çoğunlukla travmaya bağlı olarak gelişmektedir. Travmanın yanı sıra doğumsal veya yapısal bozukluklar da oluşabilir. Herhangi bir ilaç tedavisinden fayda görmeyen bu eğriliklerin; tedavisi cerrahi tekniklerdir. Ayrıca bazı durumlarda burundaki kemik eğrilikleri ile burun etlerinde şişme durumları aynı anda görülebilmektedir. Bu durumda özellikle bir tarafa doğru burun eğri olduğunda diğer taraftaki konka dediğimiz burun etleri şişer. Bazı durumlarda bu tıkanıklık burun deliklerinde yer değiştirir hatta zaman zaman iki burun deliğinde birden tıkanıklık durumu seyredebilir. Burun ameliyatından her iki şikayette aynı operasyon sırasında rahatlıkla giderilebilir.

Burun ameliyatı kemik eğriliği nasıl yapılır?

Eğer burun tıkanıklığı kemik eğriliğinden kaynaklanıyorsa, uygulanacak işlem burun ameliyatıdır. Bu ameliyat lokal ya da genel anestezi uygulanarak yapılabilir. Operasyon süresi anestezi haricinde ortalama 45 dakikadır. Burun ameliyatı kemik eğriliği kapalı teknik ile gerçekleştirilir. Ameliyat kesisi burun deliklerinin içinden yapılır. Burun ameliyatı kemik eğriliği ile hava yolunu tıkayan kemikler çıkartılır, kıkırdak eğrilikleri düzeltilerek tekrar yerine konulur. Eğer burun etlerinde kemiğe bağlı şişme mevcut ise bu durum da aynı seansta düzeltilir. Ameliyatı ardından günümüzde burun tamponu kullanılması genellik ile tercih edilmez, atel dediğimiz çok çeşitli tampon türü mevcuttur. Bazı cerrahlar çoğunlukla hava kanalı silikon tamponları kullanmayı tercih eder. Bu silikon tamponlar ile hasta rahat bir şekilde nefes alabildiğinden, ameliyat sonrası iyileşme dönemi çok daha rahat geçmektedir. Silikon maddesi tamponların alınma aşamasını da kolaylaştırmaktadır. Bu ameliyat sonucunda burnun dış yapısında herhangi bir cilt kesisi yanı yara izi olmamaktadır. Gözaltında morluk ya da şişlik de oluşmaz.

Burun ameliyatı kemik eğriliği sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyatın ardından hastanede kalmak gerekmez, tamponlar ameliyattan sonraki ikinci günde alınır. Hasta yedinci günde normal hayatına dönebilir. Burun içi yapışıklıkları ameliyat sonrası en çok şikayet edilen konu olduğu için 2 ya da 3 kez burun içine ameliyat sonrası dönemde pansuman uygulanmalı ve hasta kontrollerine düzenli olarak devam etmelidir.

Yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyen burun kemik eğrilikleri basit bir ameliyatla çözülebilir, böylece hasta rahat nefes almanın ve güzel bir burun şekline sahip olmanın keyfini sürebilir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*