Botoks ile Burun Estetiği

Botoks ile Burun Estetiği

Botoks ile burun estetiği, ameliyatsız burun estetiği uygulamaları arasındadır.

Botoks (Botulinum toksini), Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoksun etki mekanizmasından tıpta pek çok alanda faydalanılır. Plastik cerrahi alanındaysa genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüz bölgesindeki çizgilenmeleri azaltmak ve aşırı terleyen kısımlardaki terlemeyi azaltmak maksadıyla kullanılır. 80’li yıllarda Kanadalı bir göz doktoru tarafından şaşılık ameliyatlarında kullanılan botoksun göz kenarında bulunan çizgileri yani kaz ayaklarını sildiği fark edilmiştir. Bu etki, mimik kaslarına uygulanmış ve kozmetikte gençleşme yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Tıbben 40 sene evvel kullanılmaya başlayan botoks, doğuştan felçli olan çocuklarda kas spazmı için hayat boyu uygulanıyor. Kozmetikte estetik maksatlı kullanımının yanı sıra el-ayak-koltuk altının aşırı terlemelerine karşı da kullanılmaktadır.

Botoksun en yeni kullanım alanı ise burundur. 

Burun kanatlarının yanlarında, bu kanatları yukarı çeken kasların botoksla gevşetilmesi ve kanatları biraz aşağı indirilerek yandan bakıldığı zaman burun deliklerinin görünmesi engellenebilmektedir. Bazı kişilerde üst dudaktan başlayıp burun ucuna doğru uzanan kas normale nazaran aşırı kuvvetlidir ve dudak hareketleriyle burun uçlarında aşağı doğru bir eğilme oluşur. Bu hastalarda bu kas içerisine botoks uygulamasıyla burun ucunun kaldırılması ve konuşma ile burun hareketinin önlenmesi mümkündür.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*