Açık ve Kapalı Burun Estetiği

Açık ve Kapalı Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı açık ve kapalı teknik olarak iki biçimde yapılabilmektedir.

Kapalı teknikte, bütün kesiler burun içerisinde yapılmaktadır. Cerrah görmeden, içeriden çalışıp burun ameliyatını bitirir.

Açık teknikte ise burun ucunda 3 – 4 milimetrelik bir kesiyle burun ucu açılmaktadır. Bu şekilde tüm burun yapılarına ulaşmak imkanlı hale gelir ve ameliyat hiçbir şey şansa bırakılmadan tamamlanır.

Açık teknik ile yapılan burun estetiği ameliyatında burna tam olarak hakim olmak mümkündür.

Herhangi bir cihaz bozulduğunda içini açmadan tamir etmek ne kadar doğru olabilir? Bu sorunun cevabı, hangi teknikle burun estetiği ameliyatı olmanı gerektiğinin cevabını verecektir.

Burna şekil, kıkırdaklar ve kemikler üzerinde çalışılıp verilir. Her bireyde farklı olan bu kıkırdak yapılar tek tek incelenip, problemleri saptandıktan sonra, bu problemlere uygun çözüm tekniklerini uygulamak gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatında hekimin, yaptığı hamlelerin kısa ve uzun dönemde netice üzerindeki etkilerini iyi hesaplaması, sabırlı olması gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatı, kötü yapılırsa düzeltmenin zor olacağı bir ameliyattır. Kıkırdak ve kemik üzerinde çalışırken, burnu taşımakta olan yapılara zarar vermekten kaçınmak gerekir. Bu dokulara zarar vermek, aşırı kemik ve kıkırdaktan çıkarmak, kıkırdakları ezmek ve doğramak kısa, orta ve uzun dönemde burunda çok ciddi şekil bozukluklarına sebep olacaktır. Böyle yapılırsa burun çöker, bir mandallar sıkıştırılmış gibi durur, aşırı derecede kalkık durur. Hatta nefes alma sorunları da meydana gelir.

Açık Teknik mi Kapalı Teknik mi İyidir?

Cerrahınız yalnızca kapalı veya yalnızca açık teknikle burun estetiği ameliyatı yapıyorsa böyle bir tercihiniz olamaz. Genelde, plastik cerrahların çok daha hakim olduğu bir teknik vardır ve iyi bir netice için doğru olan cerrahın hakim olduğu tekniği kullanmalısınız.

“Sana kapalı olmaz.” gibi değerlendirmeler, genelde cerrahın kapalı teknikle çalışmak istemediğini ifade eder.

 

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*